Bir altın madeni daha: Tüprag, Şahin Dağları’nda arama yapmak için ruhsat aldı

Kanadalı madencilik şirketi Eldorado Gold Corporation, Samsun’un Kavak ve Havza ilçeleri içinde kalan Şahin Dağları’nda yer edinen 1975 futbol sahası büyüklüğündeki alanda altın madeni araması yapmak için 16 Ekim 2024 geçmişine kadar ruhsat aldı.  

Cumhuriyet gazetesinden Cemil Ciğerim’in haberine gore, Eldorado Gold Corporation tarafınca Türkiye’de maden aramaları ve madenin işletmeciliğini yapmak amacıyla 1986 senesinde Ankara’da kurulan Tüprag Metal Madencilik Endüstri ve Tecim A.Ş. ruhsat almış olduğu bölgede yolu genişletme emekleri gerçekleştirmiş oldu. Kavak Orman İşletme Şefliği, Şahin Dağları’na giden yoldaki ağaçları kesti. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Hasan İpek, mevzuyla ilgili olarak belediye meclisine yazılı önerge sundu. Önergede yer edinen ifadeler şöyleki: 

“İlimize bağlı Kavak ilçesi Başalan ve Sıralı mahalleleri ile Havza’nın Çamyatağı Mahallesi arasında kalan Şahin Dağlarında 10 km’lik bir hat üzerinde çok sayıda ağacın kesildiği ve bu bölgede iş makineleri ile hummalı bir çalışma yapıldığı, çalışma yapan şirketin de altın madeni araması yapan bir şirket olduğu söylenmektedir. Bu konu hakkında büyükşehir belediyesinin bilgisi var mıdır? Varsa meclisimizin bilgilendirilmesini arz ve talep etmekteyim.” 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yazılı önergeye sonraki meclis toplantısında yazılı olarak yanıt vereceğini bildirdi.  

Şirket Samsun halkını ikna etmeye çalışacak 

Uşak Eşme civarlarında bulunan Avrupa’nın en büyük altın madeni olan Kışladağ Altın Madeni’ni de işleten Eldorado ile Tüprag’ın yakında Başalan, Sıralı ve Çamyatağı mahallelerinde oturan vatandaşlarla ikna toplantıları yapacağı öğrenildi. Aynı firmanın, İzmir’de barajlar havzasına komşu Efemçukuru köyünde işlettiği bir altın madeni daha olduğu biliniyor. 

Haberin tam metni için .Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *