Bir Sonraki iPhone’un En Mühim Özelliği “Görünmez” Olabilir!

Bir sonraki iPhone’un en mühim özelliklerinden biri “görünmez” olabilir. Yepyeni bir patentte Apple, sunulacak herhangi bir Apple AR gözlüğünün akıllı telefon ile daha iyi etkileşime girmesini sağlayacak görülmez işaretleri detaylandırıyor.

Patently Apple tarafınca fark edilmiş olduğu suretiyle 10.969.600 numaralı patent, AR gözlüklerinin görüş alanlarındaki bir akıllı telefonu belirlemekte ve dizüstü bilgisayar yada TV ekranı benzer biçimde öteki ekranlarla farklarını çözmekte iyi mi zorlanabileceği anlatılıyor. Bu durumun da, ekran ile tetiklenmesi ihtiyaç duyulan AR bilgilerinin ortaya çıkmaması ile iki cihazın birbirleri ile etkileşimini zorlaştırması mümkün olabilir.

Patentte belirtilene gore bu durumun çözümü, potansiyel olarak telefonun (yada Apple Watch’un ya da başka herhangi bir aksesuarın) üstüne yerleştirilecek “hayali yansıtıcı kodları” içeren görsel işaretlerde yatıyor. Bu işaretler, gözlük tarafınca tanımlanabilecek sadece kullanıcılar tarafınca neredeyse görülemeyecek ışığı geri yansıtan malzemeler, ışıl ışıldayan malzemeleri ve ince film müdahale filtresi katmanlarını kullanacak. Ondan sonra bu işaretler, AR gözlüklerine gerçek dünyadaki biçim, yönelim, boyut ve konum aleyhinde bilgiler verecek.

Apple / Patently Apple

Yukarıdaki patent, kenarlarında bu işaretlere haiz olan bir aleti gösteriyor ve bu işaretlerin, bir AR başlığının dijital komutlarını bir akıllı telefon yada tablet benzer biçimde bir cisim ile iyi mi hizalayabileceği mevzusunda bir düşünce veriyor.

Apple’ın, güçlendirilmiş gerçeklik fikirlerinin değişik cihazlarda iyi mi çalışacağını düşündüğünü görmek oldukça kolay. Apple, daima için birden fazla Apple aletine haiz olmanın (ve bu tarz şeyleri satın almanın) diğerlerine daha çok işlev katmış olduğu bir ekosistemi oluşturmayı tercih ediyor.

Patentte bahsi geçmiyor olsa da mühim olan bir başka nokta, bu malzemelerin başka cisimler üstünde de kullanılabilecek olması. Her ne kadar Apple’ın AR görüntü tanıma ve konum veri tabanı AR gözlük kullanıcısı için detayları almak için destek olacak olsa da, görüntü tanıma ve konum verilerinin hazır olmadığı noktalarda mühim bölgeleri belirlemek için bu işaretler kullanılabilir.

Apple AR gözlükleri mevzusunda senelerdir söylentiler bulunsa da artık, en sonunda, bu gözlüklerin resmi tanıtımını görme ihtimalimiz giderek artıyor. Hatta WWDC 2021 davetiyesi de bu gözlüklerin varlığına işaret eder gibiydi ve bu yüzden de yakın bir süre içinde özelliklerin ortaya çıkmasına hazır olmanızda yarar olabilir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *