Bizimkiler’in Cemil’i Uğurtan Sayıner’e veda

Türk televizyonlarının unutulmaz dizisi Bizimkiler’de “Benim adım Cemil” cümlesiyle hafızalara kazınan oyuncu Uğurtan Sayıner (77), oyuncu arkadaşları Osman Cavcı ve Şehmus Yığın ile yaşamış olduğu İzmir Karşıyaka’daki evinde yaşlılığa bağlı sebeplerden dolayı 27 Haziran’da vefat etti.

Sayıner’in son isteği…

Usta sanatçı için Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde merasim düzenlendi. Törene, Sayıner’in yakınları, sanatçı dostları ve sanatseverler katıldı. Sahneye getirilen Sayıner’in naaşının üstüne karanfiller bırakılırken, Sayıner’in fotoğrafları da sahnede yer aldı.

Törenin açılış hitabı, usta sanatçının anı defterinin giriş kısmı ile başladı. Törende, Sayıner’in yazdığı anı defterinin tek kişilik oyun haline getirilerek sahneleneceği ve Sayıner’i ev arkadaşı Şehmuz Yığın’ın canlandıracağı öğrenildi.

Öte taraftan, Sayıner’in son isteğinin son kez sahneye çıkmak olduğu ifade edildi.

“Geldim ama bu çok kötü oldu”

Dizide Cemil’in eşi Sevim karakterine yaşam veren Sabriye Kara’nın merasim hitabı ise salonda bulunanları duygulandırdı.

Sabriye Kara, “Çok zor bir görev. Uğurtan’ı kısa cümlelerle anlatmak gerekirse, dünyevi hiçbir şeyle ilgisi olmayan, para pul sevmeyen dünya mutevazısı bir insandı. O kadar mütevazıdır ki her röportajında ‘Çok iyi oynuyorsunuz’ dendiğinde ‘Ben oynamıyorum, Sabriye oynatıyor beni’ derdi. 15 sene ona ‘Sanal kocam’ dedim. O da bana ‘Hayatta en mutlu olduğum evliliğim, en sevdiğim karım’ derdi. Hani ‘Sevim koş’ var ya, bugün de ‘Sevim koş’ dedi. Geldim ama bu çok kötü oldu. ‘Nasıl hatırlarsınız?’ diye sordular. Hatırlamak için önce unutmak gerekir” diyerek gözyaşlarını tutamadı.

Törene katılanlar da Sayıner ile ilgili düşüncelerini kürsüye çıkarak beyan etti.

Usta sanatçının cenazesi programın arkasından son yolculuğuna uğurlanmak suretiyle Beşikçioğlu Camii’ne götürüldü.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *