BONO&FX-Erdoğan-Trump görüşmesi peşinden ABD ile ilişkilerin seyri izlenirken, dolar/TL’de yatay hareket gözleniyor

İSTANBUL, 15 Kasım (Reuters) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesinin peşinden kur tarafında yatay bir seyir gözlenirken, iki ülke ilişkilerinin seyri ve küresel piyasalardaki gelişmeler izleniyor.

Piyasalarda yönü değiştirecek mühim bir haber akışının olmaması halinde, Aralık PPK toplantısında faiz indirimi yapılması beklentisiyle TL’de baskının sürmesi ve dolar/TL’nin bir süredir yerleştiği 5.70-5.80 bant hareketini koruması planlanıyor.

Analistler görüşmelerin dostane bir ortamda geçtiğini ve genel çerçevede pozitif bulunduğunu sadece S-400, yaptırımlar, Halkbank benzer biçimde mevzularda net mesajların verilmemesi sebebiyle görüşmelerin piyasada ilk etapta etkisiz bir tesir yarattığını belirtiyor. Bu çerçevede piyasalar bu ana mevzular mevzusunda ABD tarafınca atılacak adımları izleyecek.

Son olarak ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin Cumhuriyetçi Partili başkanı Türkiye’nin Rus S-400 hava müdafa sistemleri almasıyla ilgili görüşmelerin olduğu bu zamanda gerilimi azaltmak adına yaptırımları düzenleyecek yasanın şimdilik milletvekillerince kabul edilmemesini istedi.

Risch Başkan Donald Trump’ın Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile biraraya geldiği davete çağırdığı Cumhuriyetçi senatörler arasındaydı. Bu görüşmede Trump’ın Erdoğan’a Temmuz ayında teslimatına başlanan S-400 hava müdafa sistemlerinden vazgeçmesi mevzusunda ısrar etmiş olduğu biliniyor. hemen hemen piyasada bir yansıması gözlenmiyor.

Bir bankacı, S-400 mevzunun hala kapanmadığına dikkat çekerek, “ABD sistemin kurulmasını istemiyor, o nedenle yaptırım konusu da sürüncemede kalmaya devam edecek gibi. Zaman içinde bu konuda atılacak adımları, yapılacak açıklamaları izleyeceğiz. Zaten piyasada yaptırımların uygulanması yönünde bir beklenti yoktu. Risch’in açıklamasının henüz piyasada bir etkisi yok. Kurda bant hareketinin bir süre daha devamını bekleyebiliriz” dedi.

Trump, önceki gün Erdoğan ile yapmış olduğu görüşmeyi “fevkalade” olarak nitelerken, Türkiye’nin Rusya’dan satın almış olduğu S-400 hava müdafa sisteminden vazgeçmesini isteyerek ikili ilişkilerin önünde “ciddi bir sorun” olarak vasıflandırdı. taraftan dün ABD dönüşü açıklamalarda bulunan Erdoğan, F-35 uçakları aleyhinde “Temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu bir netice alırız. Fakat ben burada Trump’ı çok daha olumlu gördüm. Yaklaşımlarında daha yapıcı gördüm” derken, S-400’ü tamamen kaldırma teklifini egemenlik hakları üstünde bir tutum olarak gördüklerini ve doğru bulmadıklarını belirtti. gün içinde 5.76 civarında yatay bir seyir izleyen ve 5.7475 seviyesinden kapanan dolar/TL bu sabah saat 0901’de 5.7550/5.7615 seviyesinde bulunuyor. Aynı saatte sepet bazında TL 5.7555/5.7615, euro/TL ise 6.3475/6.3496 seviyesinde.

Türkiye’nin Rus müdafa sistemi S-400’leri satın alması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun peşinden ABD kongresi ve bazen Trump Türkiye’yi yaptırımlar ile tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Sadece yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler mevzusu, piyasalarda endişelere, TL varlıklar üstünde de genel olarak baskıya yol açan bir etken oldu. TL’nin yanısıra tahvil piyasaları Halkbank ve bankacılık sektörü de benzer nedenlerle bazen satış baskısı altında kalıyor.

Birçok şahıs Türkiye-ABD ilişkilerinin tam anlamıyla bozulmamasının ana sebebinin Trump ve Erdoğan arasındaki yakınlıktan kaynaklandığını düşünüyor. piyasalarda ise Trump’ın azli mevzusundaki gelişmeler, ABD-Çin tecim görüşmeleri izleniyor. Beyaz Saray iktisat danışmanı Larry Kudlow, Beijing ile “oldukça yapıcı” olarak nitelediği görüşmelere atıfta bulunarak, ABD’nin Çin ile bir tecim anlaşmasına yaklaştığını belirtti. piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise belirginleşmiş durumda.

Gösterge 10 senelik tahvilde önceki gün spot kapanış %12.59 valörde son işlem %12.47 seviyesinde gerçekleşti. Dün ise spot kapanış %12.51, valörde son işlem %12.47 seviyesinde gerçekleşti.

Gösterge 10 senelik tahvil Mayıs’ta %21 seviyesindeydi.

İki senelik gösterge tahvilde ise önceki gün spot kapanış %12.22 valörde son işlem %12.22 seviyesinde gerçekleşti. Dün ise spot kapanış %12.15, valörde son işlem %12.18 seviyesinde gerçekleşti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *