Boya yaparken kaç litre boya kullanılır? Evde badana yapmanın püf noktaları

Ev boyanırken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri kaç litre boya kullanılacağıdır. Yapacağınız minik matematik hesaplar ile kaç litre boya kullanacağınızı bulabilirsiniz. Bugünkü yazımızda boya yaparken kaç litre boya kullanılır? Evde badana yapmanın püf noktalarına dair bütün bilgileri veriyoruz.

Boya badana işlemleri için evin boş olması, işlerinizi fazlaca kolaylaştırır. Sadece eşyalarınız var ise da ona gore plan yapabilirsiniz. Eşyalarınızı bir araya toplayın ve üstlerini brandayla boya koruma örtüsü ile örtün. Eşyaları bir araya topladıktan sonrasında, geri kalan boş zeminleri de Bölgeleri de aynı şekilde zemin koruma brandaları kaplayın ki, boyama esnasında zeminlere boya damlamasın, sıçramasın, aynı şekilde bulaşma yolu ile zeminler kirlenmesin lekelenme olmasın. Eğer evinizi kendiniz boyamak istiyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan en mühim iş kaç litre boya alacağınıza karar vermek olacaktır. Şu sebeple kaç litre boya kullanmanız gerektiğine doğru karar veremezseniz boyama esnasında bir ekip sorunlarla karşılaşabilirsiniz.Bir eve ne kadar boya gider şeklinde bir hesabı yapmadan ilkin boya badanayı tam olarak bilmek gerekir. . Duvar boyama işlemi için 3 kat olarak düşünmek doğru sonucu vermemize destek olacaktır.

– İlk ilkin kendinize bir şerit metre edinin. Sonrasında duvarların enini boyunu ve dikkatli bir halde ölçün.

– Sonrasında minik bir matematik hesabı ile duvarlarınızın kaç metre kare bulunduğunu hesaplayın. Bunu yapmak için duvarınızı ölçtüğünüzde çıkan sayıları çarpıp toplamanız gerekecek. Diyelim ki duvarınızı ölçtünüz ve genişliği 3 metre uzun uzunluğu ise 5 metre çıktı. Öteki duvarınızın uzunluğu ise 3 genişliği gene 3 çıktı. 5×3=15 3×3=9, 15+15+3+3=48 metre kare olacaktır.

KAÇ METRE KARE ALANA KAÇ LİTRE BOYA GİDER?

– Duvarların metre karesini hesapladıktan sonrasında sıra kaç litre boya alınması gerektiğine geliyor. Çoğu zaman piyasada satılan boyalar 2.5, 7.5 ve 15 litre şeklinde satılıyor. Buna gore 2.5 litre boya 10-15 metre kare bir alanı boyamaktadır. 7.5 lire bir boya ise 20-30 metre kare bir alanı boyuyor. 60-90 metre kare şeklinde bir alanı boyayacaksanız 15 litre boya almanız gerekiyor.

– Eğer tavanınıza boyayacaksanız 17.5 litrelik bir boya 90 metre karelik bir evin tavanını 2 kat boyayabilir. 

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *