Canan Ergüder, o sual karşısında gözyaşına boğuldu

Meme kanseri tedavisi gören Canan Ergüder, #MemeKanseriKontrolu sloganıyla yazar İclal Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen canlı gösterima katıldı.

Ergüder, yaşamış olduğu süreci anlatırken, kimi süre duygusal anlamış olur yaşadı.

“Aklıma ilk ölüm geldi”

* Ölmek istemiyorum.. İlk ilkin çocuğumu düşündüm. Oldukca minik ne yapacağım diye düşündüm. Ben daha yaşamak isterim. Benim aklıma ilk ölüm geldi. Onunla yüzleşmek kolay olmuyor. Ufak çocuğum var aklıma bencilce şeyler geliyor. Çocuğumun beni hatırlamasını isterim. 17 yıl daha yaşarsam iyidir. Çocuk 20’yi bulursa iyidir. Daha yapmak istediğim şeyler var, güzel şeyler yapıyordum benzer biçimde şeyler aklıma geldi.

“Bana evre hiçbir zaman söylenmedi”

* ‘Menajerimi Ara’ ekibimde büyük bir şey yaşandı. Her insanın önünde öğrendim. Sette yakın planım çekiliyordu. Son yakın planım çekilmek üzereyken haberi aldım. Telefonumu kapattım, çekin dedim. Sonrasında bir saat ara verdik. Aslına bakarsanız annem görüntüleme merkezinde neticeleri alıyordu. Tümörle ilgili data… İnsan derhal evreyi öğrenmek istiyor. Bana evre söylenmedi, hiçbir süre söylenmedi. Ancak agresif türde tümörüm olduğu söylendi. Bunun iyi ya da fena yanları var.

“Ameliyatıma kadar çalıştım”

* Ameliyatıma kadar çalıştım. Ameliyat oldum yedi gün sonrasında çalıştım. Hiçbir bölümden ayrı kalmadım. Çalışmak fazlaca önemliydi. Kabuğuma çekilirsem iyice fena olacağım, fazla düşünmeme sebep olacaktı. Sağ olsun senaryolarım ona gore yazıldı. Beni de çıkarmadılar. Patolojim sonucu erişince tedavi sürecim belli oldu. Kanser lenflerimde de çıkınca kemoterapi olacağı netleşti. İlk iki kemoterapime kadar çalışmaya devam edebileceğim fakat pandemi sebebiyle ondan sonrasında çalışmamam gerektiği söylendi. Setler hastalık barından ortamlar. Oldukca gür saçlı bir kadınım, karakterim de saçlarıyla baya oynuyorduk. İki haftadan sonrasında saçlarım dökülecekti ve perukla oynamak istemedim. İkinci kemoterapimi almama yakın, ayrıldım.

“Altı hafta kimseden gık çıkmadı”

* Haberim çıkmadı. Dışarı haber yayılmadı. İstediğiniz kadar haberin çıkmamasını açıklayın fakat sette saklı kalmaz fakat altı hafta kimseden gık çıkmadı. Kemoterapime bigün kala haber çıktı. Basının da duyup haber yapmadığını düşünüyorum. O yüzden basına karşı yepyeni bir bakış açım var. İnsanlara karşı da… Haber çıkmış olduğu doğru vakitti. Altı haftada sindirmiş olarak çıkması iyiydi. Hiçbir süre sindiremiyorsunuz fakat bir halde yaşamayı öğreniyorsunuz.

“Aralıklı oruç yaptım”

* Beslenmem aşırı şekilde değişmedi. Aralıklı oruç yaptım. Daha ilkin arada sırada aslına bakarsan bunu yapıyordum. Eşim Kenan Ece bu mevzuyla ilgili fazlaca araştırma yapmış oldu. Neyin iyi geleceği yönünde araştırmalar yapmış oldu. Aralıklı oruç aleyhinde gerçekten inanılmaz fazla yazı okuyup, video izledik. O bu kadar önüme çıkarmasaydı yapmazdım. Aralıklı oruç sistemi yeniliyor. Bunu yapın diye söylemiyorum, bu benim doğrumdu… Ben kendim için bu tarz bir olay yaptım. İyi geldi mi, gelmedi mi bilmiyorum. Sanılanın aksine kemoterapi kilo verdirmiyor, aldırıyor. Kilo almamı minimalde tuttu. Vücudunuza zor gelen bir süreç… Bir doktorum, ‘vücudunuza atom bombası atılıyor’ demişti. Süreç süresince aralıklı oruç yaptım. Birçok insan, ‘nasıl az kilo aldın’ ve ‘nasıl bu kadar dinç kaldın’ demişti. Anladığım kadarıyla vücudumu iyi karşıladı.

“Eski ben ben değilim”

* Lenflerim alındığı için lenfödem olma ihtimali var. O yüzden eski ben ben değilim. Lenfödem aleyhinde bilgilendiriyorum kendimi… Tüm koltuk altım alınmadı. Ne kadar azca alınsa da bizi bir süre şeyden sakınan şey alınınca, vücudunuzda değişik hasarlar gelmeye başlıyor. Sol tarafıma dikkat etmem gerekiyor. Lenfödem hafifçe alınacak bir şey değilmiş. Süreç içinde ben de öğreniyorum. Sol tarafımı kullanılacak bir emek verme yapmayacağım. Yürürken sol tarafınızı sallıyorsunuz, ona dikkat etmem gerekecek.

* Oldukca şükür iyi gidiyorum derken sözgelişi haşimato hastasıydım tiroidim sapıttı. Vücudunuzun hormanel dengesi bozuluyor. Altı ay ile bir yıl içinde vücut geri geliyormuş. Radyoterapinin yapmış olduğu hasar daha başka… Ameliyattan kalan hasarlar bir yıl sürüyor.

“Hızla ilerleyen bir tümörmüş”

* İki ay ilkin gitseydim bir ihtimal lenfime atlamamış olacak. Onu bilemiyorum. Muhtemelen atlamıştır. Muhtemelen çalışmaya başladığım dönem atladı. Ne kadardır bu tümör vardır diye sormuş oldum. Fark ettiğimde küçüktü. Süratli ilerleyen tümörmüş.

* Annemin problem çıkarabilen memesi olmuştu fakat kansere dönmedi. İlk korkusunu yaşadığında annem 37 yaşındaydı. Kapıda annem ile babamı dinliyordum. O süre 11 yaşındaydım. Meme kanserinden kuzenimi kaybettik. Onun kanseri daha farklıydı. O beni fazlaca yıktı. Benim şu anki yaşımdayken kaybettik.

* Değiştirmeye çalıştığım fazlaca şey var. Düşündüğüm şeyleri kendime saklamak istemiyorum. Beni rahatsız eden şeyleri söylemek isterim. Daha dürüstlükle söylemek isterim. Bir şeyle yüzleşmek demek karşı tarafı kıracağınız anlama gelmiyor. Karşı tarafı sayıp, kendinizi saymamazlık yapmayın.

“Oğluma yazıyorum, elinde bana dair bir şey olsun istedim”

* Bir defterim var oğluma bir şeyler yazıyorum. Aslına bakarsanız bu vakalar olmadan ilkin de düşünüyordum, ertelediğim bir şeydi. Elinde bana dair bir şey olmasını istedim.

* Saçım daha tam oturmadı. Tentene benzemeye başladım. Saçımı fazlaca sevdim.

* Meme kanseri artık yepyeni grip benzer biçimde söyleniyor. Bu şekilde dediklerinde tekme atasım geliyor. Buyrun bu yükü size vereyim demek isterim. Kaybedeceğiniz ne var ise ona odaklanıyorsunuz. Meme kanserinin fena örnekleri de var…

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *