Cemre düşmesi bitti mi? İlk Cemre düşmesi ne vakit ve nereye düşecek? Cemre düşmesi nedir? 2020

İlkbaharın habercisi olan Cemre düşmesi aleyhinde merak edilenleri sizler için araştırdık. Arapça kökenli olan Cemre ateş anlamına gelir. Sıcaklığın yükselmesi manasına da gelen Cemre, Türk tarihinde mühim bir yeri vardır. Cemre düşmesi yaşamsal, fizyolojik ve ruhsal değişimlere de niçin olur. Peki 2020 yılının ilk Cemre’si ne vakit düşecek? Cemre düşmesi nedir? İlk Cemre nereye düşecek? Bütün soruların yanıtı…

Arapça’da Cemre ateş ya da kor anlamına gelir. Sadece halk Cemre’ye sıcaklığın yükselmesiyle yaşanmış olan tabiat vakasını bağdaştırır. Araplar Cemre’ye nazaran yerleşme alanlarını da değiştirirlerdi. Bu yaşantı Eski Türklerde de vardı. Şimdi günümüzde de bazı insanoğlu dağlara yaptıkları yayla evlerine yerleşerek bunu uygular. Isı yükseldikçe yükseklere çıkma isteği hem hava vakası hem de yaşam koşullarının değişmesine bağlıdır. Cemre düşmesi kışın yavaş yavaş bittiği ve havaların ısınmasına şu demek oluyor ki baharın gelmesinin habercisidir. Son yıllarda havaların değişmesi Cemre düşmesinin dönemin da değiştirmiştir. Güneş ışınları atmosferden dik bir halde gelip toprağa çarpar. Toprağa ya da suya çarpan güneş ışınları buharlaşmaya niçin olur. Buharlaşma gökyüzünde bulutlanmaları oluşturur. Bulutlarda ağırlaşan hava aylar boyu yağmur ya da kara niçin olurken aşama aşama yerden yukarı yükselen ısı bu kez bulutların hafiflemesini sağlar. Kışın son aylarında da Cemre düşmesi döngüsü oluşur. İlk Cemre havaya sonrasında suya sonrasında toprağa düşer.

CEMRE DÜŞMESİ BİTTİ Mİ?

Son olarak Mart ayının ilk haftasıyla birlikte Cemre düşmesi tamamlandı. Tamamlanan Cemre düşmesi Nisan yağmurlarına yerini bıraktı. Bulutlarda biriken soğukluk ve yağış Nisan sonuna kadar yerini güneşli havalara bırakacak.

2020 YILININ İLK CEMRESİ NE ZAMAN DÜŞECEK?

2020 yılının ilk Cemresi 19-20 Şubat tarihlerinde gerçekleşecekti. Havaya düşen Cemre hemen sonra yağış olarak geldiği sırada yanı 26-27 Şubat’ta suya düşecekti. Son Cemre düşmesi ise 5-6 Mart’ta toprağa düşerek meydana geldi. Bu tarihten sonrasında yeryüzü çiçek ve otlarla renklenmeye başlamış olacak. Havalar da yavaş yavaş ısınıyor. 

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Türk kültüründe mühim bir yeri olan Cemre düşmesi, tarımdan yerleşime ve edebiyata kadar birçok alanda etkilidir. Nevruz kutlamalarının başı kabul edilen Cemre düşmesi Osmanlı İmparatorluğu zamanında etkinliklerle kutlanırdı.Tohumları ekmeye renkli giyim dikmeye Divan şairlerine esin olan Cemre düşmesine tekrardan uyanış olarak bakılırdı. Divan şairlerinin bu zamanda ortaya çıkardıkları eserlere “Cemreviye” denilir. 

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *