Ceviz Ağacı filmine Londra’dan ve New York’tan ödül

Takipçilerinin heyecanla gösterime girmesini beklediği Ceviz Ağacı filmi, festival yolculuğuna çeşitli ülkelerde devam ediyor.

NTV’de yer edinen habere bakılırsa, Ekim ayında 7. Balkan Panorama Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Oyuncu ödüllerini alan Ceviz Ağacı, kasım ayında London City Film Festivali’nden En İyi Yabancı Film ödülünü alarak ayrıldı.

ABD’da 23 senedir prestijli etkinlikleri ile tanınan The Artist Forum’un düzenlemiş olduğu 6. Festival of Moving Image Festival’in gala töreni cumartesi günü New York’ta yapılmış oldu. Ceviz Ağacı filminin damgasını vurmuş olduğu törende film “En İyi Film” ve “En İyi Oyuncu” ödüllerine layık görüldü.

Festival yolculuğu devam eden Ceviz Ağacı, 14-20 Aralık’ta yapılacak olan Antakya film Festivali’nde ve ek olarak mart Ayında Moskova’da gerçekleşecek olan Leonid Khromov International Film Festival’de de yarışacak.

Ceviz Ağacı filminin mevzusu

Acıklı anlamda gerilimi de sakınan bir kurguyu daha ilkin çekmiş olduğu Üç Yol filmindeki şiirsel atmosfer deneyimini geliştirdiği bir yapıyla buluşturan Faysal Soysal, içerik olarak darbelere ve hanım cinayetlerine bugüne dek meydana getirilen örneklerinden değişik pencereden bakıyor.  Türkiye’nin edebiyat birikimini ve sinemayı oldukça yetkin bir sinematografik formla buluşturan Ceviz Ağacı, darbeden sonrasında intihar etmiş olan bir gardiyanın oğlu Dirimsel’nin yaşamını ele alıyor.

Karısı ve geçmişi ile olan sorunlarını aşmanın üstesinden gelemeyen Dirimsel, kendini kaderin baş döndüren çarkları içinde buluyor.  Kaçmak istedikçe yazgının onu kaçtığı şeye dönüştürdüğü bir çıkmaza sonunda teslim olan Dirimsel, başta kendini ve sonrasında herkesi, en çok da fazla seyredip de ses çıkarmayanları sorumluluğa çağrı ediyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *