Cezeryenin yararları nedir? Cezeryenin yapılışı & Cezeryenin içindekiler…

Akdeniz Bölgesi’nde yaygın olarak tüketilen görüntüsü lokuma benzeyen cezerye tam bir vitamin ve mineral deposudur. Vücudun günlük enerjisini tek seferde karşılar. Stres ve bitkinlik şeklinde hastalıklara yarar sağlar. Kahvenin yanında tercih edilen cezerye aleyhinde merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki cezeryenin yararları nedir?

Arapçada havuç anlamına gelen Cezerye, havuç, toz şeker ve Hindistan cevizi ile meydana getirilen bir tatlı türüdür. İçerisine Antep fıstığı, fındık yada ceviz eklenebilir. Omega-3 ve A vitamini bakımından varlıklı olan besinlerin bir araya gelmiş olarak meydana getirilen bu tatlı türü bilhassa kış aylarında ortaya çıkan hastalıklara yarar sağlar. Havuçlar rendelenip kaynatılır. İçerisine toz şeker eklenmiş olur. İyice kaynatılır. Bu esnada içine isteğe bağlı yukarıda sayılan kuruyemişleri eklenebilir. Ondan sonra belli işlemlerden geçirilir. Bazı yörelerde bütün işlemler yapıldıktan sonrasında ateşte kavrularak da tüketilir. Akdeniz Bölgesin’de çoğunlukla yapılır. Mersin yöresinde adım başı her yerde var. Arap kültüründen yüzyıllar ilkin kültürümüze girdi. Kahve ya da çay şeklinde içeceklerle birlikte ikram edilir. Bunun haricinde yöre halkı misafirlerine ikram ederek onlara kıymet verdiklerini gösterir. Buraları ziyaret eden turistlerin ise hediyelik olarak tercih etmiş olduğu tatlı çeşididir. İçeriğinde havuç bulunduğundan gıda değerleri aynıdır. Bunun yanı sıra içine fındık, ceviz ya da Antep fıstığı konulduğunda bu kıymet iki kat artar. 

CEZERYENİN FAYDALARI NELERDİR?

A vitamini bakımından varlıklı olduğundan göz sağlığı için birebir yarar elde eden ideal bir besindir. Uzmanlar havucu direk tüketemeyenler için önerir. Bilhassa ileri yaşlarda görülen katarak hastalığının önüne geçer. Eğer muhteviyatında ceviz var ise bununla beraber gözlerin görme oranını artırır.

İçeriğinde fındık içeren cezerye cildin yenilenmesini destek sunar. Hücrelerin oluşumunu korumuş olan fındıklı cezerye saçların daha daha gür çıkmasını sağlar. Anti aging tesir göstererek yaşlanmayı geciktirir.

Bütün çeşitleri kronik yorgunluğu ortadan kaldıracak en organik besindir. Sinir hücrelerin yapısını korur. Bu sayede ruhsal hastalıkların yaşanma olasılığını da azaltır. Metropollerde yaşayanlar için uzmanlar, günde minimum averaj iki dilim tüketmesi icap ettiğini vurguluyor.

Lif bakımından varlıklı olan cezerye fena kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığına yarar sağlar. Bunun yanı sıra sindirimi düzenler hem kabızlığı hem de ishalin oluşmasını önler. Bununla beraber rejim yapanlar için ideal bir tatlı çeşididir. Aşırı tüketilmedikçe zayıflamada destek verir.

Yüksek vitamin ve mineral içerdiğinden vücudun enerjisini yükseltir. Geleneksel olarak yepyeni evlenen çiftler tüketir. Hem yumurtalığı korur hem de erkeklerdeki sperm oranını artırır.

Sinir hücrelerini güçlendirdiğinden beyne de yarar sağlar. İleri yaşlarda görülen unutkanlık ve alzheimer şeklinde hastalıkları önler.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *