Çin aşısı olanlara büyük şok! Sinovac’ın kendi üreticisi de seçimini yapmış oldu!

Çin’de son dönemde artış gösteren vakalar sonrası, ülkede uygulanan inaktif aşıların etkinliğiyle ilgili verilerin kasıtlı olarak gizlendiği iddia edilmeye başlandı. O aşılardan biri de geleneksel yöntemle Sinopharm tarafınca geliştirilen inaktif aşı. Söz mevzusu aşının faz-3 çalışmalarında corona virüsüne karşı yüzde 79 etkili olduğu savunulmuştu.

mRNA aşılarının inaktif aşılardan daha koruyucu olduğu yönünde çalışmaların yayınlanmasının arkasından Sinopharm da tehlikeli sonuç bir karar aldı. Çin merkezli ilaç üreticisi, ülkede mRNA tabanlı ilk corona virüsü aşısını geliştirmeye başladı. Sinopharm’ın bu adımı, geleneksel aşının tesirinin zayıf bulunduğunun kendi üreticisi tarafınca da kabul edilmiş olduğu endişesini doğurdu.

‘Delta ve beta’ya karşı geliştirdik’

Mevzuyla ilgili Financial Times’a açıklamalarda bulunan Hong Kong Üniversitesi’nden Viroloji uzmanı Jin Dong-yan, “Yeni nesil aşılar geliştirmeye çalışıyorlar çünkü ilk jenerasyon aşılarda güçlendirici dozu sıklıkla tekrarlamak gerekiyor. ‘mRNA’ aşıları, inaktif aşılardan daha etkili” dedi.

Klinik çalışmalarla ilgili mahalli medyaya informasyon veren Sinopharm yetkilisi Zhu Jingjin ise, “Delta ve Beta varyantlarına karşı aşı geliştirdik. Faz-1 ve Faz-2 çalışmaları tamamlandı” ifadelerini kullanırken detaylı informasyon vermekten kaçındı.

mRNA’da 10 kat fazla antikor

Çin’de geliştirilen Sinopharm ve Sinovac aşılarının etkisiyle ilgili öteki aşılarla karşılaştırma meydana getirilen emekler yürütülmüştü. Saygı duyulan tıp dergisi The Lancet’te yer edinen bir çalışmada Pfizer-BioNTech’in mRNA aşısı ve Sinovac’ın geleneksel yöntemle geliştirdiği corona virüsü aşısı karşılaştırıldı.

Hong Kong’da yürütülen çalışmada iki doz PfizerBioNTech aşısı meydana getirilen sıhhat çalışanlarının, Sinovac aşısı uygulanan kişilere oranla vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *