Çin aşısının Türkiye neticeleri açıklandı! İşte tesir oranı…

Dünyanın en elit tıp dergilerinden The Lancet, Covid-19 ile savaşım kapsamında Çin merkezli aşı şirketi Sinovac tarafınca geliştirilen CoronaVac aşısının Türkiye’deki Faz 3 çalışmalarına ilişkin neticeleri yayınladı.

Derginin web sitesi üstünden gösterilen ve birçok Türk hekimun adının de yer almış olduğu verilerde, 18 ile 59 yaş arasındaki gönüllüler üstünde gerçekleştiren çalışmalara 10 bin 218 kişinin gönüllü olarak katılmış olduğu, bunlardan 4’ünün 59 yaşlarının üstünde olması sebebiyle testlerden ayrı tutularak, 10 bin 214 gönüllü üstünde çalışmalara devam edilmiş olduğu ifade edildi.

Meydana gelen Faz 3 çalışmalarında, CoronaVac aşısının ve plasebo 2. dozunun uygulanmış olduğu kişiler içinde ise 14 günün arkasından ilk Covid-19 vakasının tespit edilmiş olduğu ve toplamda 41 vakanın kayda geçmiş olduğu açıklandı.

The Lancet, çalışmalarda tespit edilen vakalardan 9’unun çift doz CoronaVac aşısı uygulananlardan bulunduğunu, 32 kişinin ise plasebo grubunda yer aldığını aktardı.

Hastaneye yatışlarda yüzde 100

Covid-19’a yakalanan gönüllülerden hiçbirinin yaşamını kaybetmediği ve plasebo grubundan 6 kişinin hastaneye kaldırıldığını ifade eden mecmua, CoronaVac grubunda yer edinen vakalardan hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığına dikkat çekti.

Kayda geçen bu verilerin ışığında doktorların, CoronaVac aşısının Covid-19’a karşı yüzde 83.5 etkili bulunduğunu bildiren The Lancet, CoronaVac aşısının Covid-19 kaynaklı hastaneye kaldırılmaya karşı yüzde 100 koruduğunun da altını çizdi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *