Çin’den Marvel filmine engel – Magazin Mahallesi Beyazperde

Pandemi sebebiyle çekimleri ertelenen Marvel Evreni seyircisinin merakla beklediği Shang-Chi ve On Halka Efsanesi, nihayet seyirci ile buluşurken pek oldukça tartışmayı da bununla beraber getirdi.

Çin hükümetinin filmin gösterimine engel olmasında çizgi romanda yer edinen karakterlerden birinin tesiri olduğu belirtilse de mevzuyla ilgili resmi bir izahat yapılmadı.

Filmin bazı bölümlerinin Çin Özerk Bölgesi’nde çekilmesi boykot çağrılarıyla karşı karşıya kalınmasına niçin oldu.

1973’te ilk kez tanıtıldığında, Shang-Chi’nin babası, ırkçı Asya klişelerini sürdürdüğü kabul edilen Fu Manchu’ydu. Marvel Studios başkanı Kevin Feige, Shang-Chi’nin seneler içinde onlarca defa tekrardan yazılan çizgi roman geçmişine değindi. Feige geçen ay Variety’ye “Kesinlikle, Fu Manchu bu filmin konusu değil, Shang-Chi’nin babası değil ve bir Marvel karakteri bile değil, onlarca yıldır da yok” dedi.

Gene de Çin’den filmin vizyonu ile ilgili bir tarih açıklanmadı.

Çin’deki baskı Disney’e zarar veriyor

Virginia Üniversitesi’nde medya emek harcamaları profesörü ve “Hollywood Made in China” kitabının yazarı Aynne Kokas, Insider’a “Shang-Chi” tartışmasıyla gündeme gelen baskıların Disney’i negatif yönde etkilediğini söylemiş oldu.

Marvel filmleri çin pazarında yer bulamıyor

Disney’in bir sonraki Marvel filmi “Eternals”ın Çin’de gösterime girmesi de belirsiz. Filmin Çin doğumlu yönetmeni Chloé Zhao’nun 2013 senesinde verdiği bir röportajda Çin için “her yerde yalanlar var” demesi, Çinli milliyetçilerin tepkisiyle karşılaştı. Oscar’da en iyi yönetmen ödülü kazanmasına karşın Zhao’nun geçmişteki sözleri yüzünden hükümet, Oscar ödülünün toplumsal medyada konuşulmasını engelledi, haberlere medyada yer vermedi.

Çin, son dönemde dünyanın en büyük tiyatro pazarı olarak ABD’yi geçmiş olduğu için mühim bir kale olarak görülüyor. Sadece Hollywood yerine mahalli filmler ülkede gişe rekorları kırıyor. Şu anda bir tek iki Hollywood filmi Çin’de bu yıl gişede en oldukça kazanç icra eden ilk 10 film içinde içeriyor: “F9” ve “Godzilla vs. Kong”.

Kokas, gelecek yıllarda Çin’de daha da azca Hollywood filminin onaylanacağını öngörüyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *