Çocuklarda ‘uzun covid 19’un tesirleri ortaya çıktı

Korona virüsünün haftalar ve aylar süresince semptomlarını yaşamalarına verilen “Uzun Covid-19” ile ilgili dikkat çekici bir araştırma Avustralya’da yapılmış oldu.

Ortalama 10 aydır ortada olan Delta varyantının çocuk ve gençlerde uzun Covid-19’a ne seviyede sebebiyet verdiğinin incelenmiş olduğu araştırma Avustralya’daki Murdoch Çocuk Araştırmaları Enstitüsü (MCRI) tarafınca gerçekleştirildi.

Araştırmada çocuklar içinde uzun Covid-19’un 12 haftayı oldukça nadiren geçmiş olduğu belirtilirken, çocuklarda daha evvelde tahmin edilmiş olduğu benzer biçimde uzun Covid-19’un ağır geçirilmediği duyuruldu.

Yetkililer, “Daha önce yapılan araştırmalarda belirli bir yaşa göre veri yoktu. Fakat yapılan araştırmada daha önce yapılan incelemelerin aksine çocuklarda uzun corona virüsünün daha hafif geçtiğini ve hatta bazen semptom göstermeden geçtiğini ortaya koydu” açıklamasını yapmış oldu.

Baş ağrısı ve halsizlik var

Öte taraftan aynı araştırmada aşırı kiloluluk, kronik böbrek rahatsızlığı ya da kalp-damar problemi ile beraber bağışıklık hastalığı olan çocuk ve gençlerde Covid-19’un 25 kat daha ağır geçme riski bulunduğunun da altı çizildi.

MCRI’da görevli Profesör Nigel Curtis, “Şu anki araştırmada daha sağlıklı veriler kullanabildik. Kronik hastalığı olan çocukların hastalığı daha ağır geçirme oranı yüzde 5.1’ken rahatsızlığı olmayan çocuklarda ise bu oran yüzde 0.2 seviyelerinde” dedi.

Araştırmada 14 ülkeden verilerin çözümleme edilmiş olduğu ve toplam 19.426 çocuk ve ergenin mercek altına alındığı açıklandı. Yetkililer, ‘uzun Covid-19’un dört ile 12 hafta içinde sürdüğünü de aktardı.

Öte taraftan semptomlar içinde genel anlamda baş ağrısı, halsizlik, uyku problemi, konsantrasyon kaybı ve karın ağrısı benzer biçimde problemler olduğu da vurgulandı.

Araştırma, saygı duyulan tıp  dergisi Paediatric Infectious Disease Journal’da gösterildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *