Conolar’ın yaşamı belgesel oluyor – Magazin Mahallesi Kültür

Tiyatro, beyaz perde ve dizi filmlerine ev sahipliği meydana getiren Adana’da, Cono aşireti mensuplarının yaşamını özetleyen belgesel filmin çekimlerine başlandı.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden Berlin Film Festivali Kitaplığı’na seçilen 11 romandan birinin yazarı, Adana’da doğup büyüyen Meltem Yılmaz ile Koku’nun Serüveni belgeseliyle Los Angeles Film Festivali dahil 60 festivalden ödülle dönen yönetmen Şahin Yiğit, kentte çoğunlukla Ulubatlı ve Yavuzlar mahallelerinde yaşayan, bazen kavgalarıyla Türkiye gündeminde kendilerine yer gören Cono‘ları, docudrama (yarı belgesel film, yarı belgesel oyun) türünde çekeceği belgeselle ekranlara taşıyor.

Yazar Meltem Yılmaz’ın ‘Tüm Mümkünlerin Kıyısında’ adlı kitabındaki bir hikayeden uyarlanan film, Cono Aşireti’ni yalnızca ilişkilendirildikleri kabahat dünyası ile değil, günlük hayatlarından alışkanlıklarına, hayallerinden hayata tutunma çabalarına, yaşanmışlıklarından aşklarına, ayrılıklarına ve hüzünlerine kadar her yönüyle seyirci ile buluşturacak.

‘Tirajik hayatları çekiyoruz’

Kitabının ilk hikayesinin Cono’lar bulunduğunu ve bu yüzden belgeselin ilk çekimlerinin de burada başladığını kaydeden Yılmaz, şöyleki konuştu:

“Adana’yı hepimiz bereketli topraklar olarak biliriz ama Adana’da maalesef aynı zamanda suç oranı da çok yüksek. Biz de burada, bu büyük mahallede maalesef hem trajik hayatları çekiyoruz hem de onların geleceğe dair hayallerini, umutlarını çekmeye çalışıyoruz. Yani bir profil çıkarmaya çalışıyoruz. Burada o kadar çocuk var ki, o kadar hayalleri, umutları var ki, ama maalesef uyuşturucu ve diğer suçlar bu mahallenin yakasından düşmüyor. O nedenle biz yazar ve yönetmen olarak sanat adına elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

‘İlgi odağı olacak bir proje’

Internasyonal arenada başarılara imza atacakları bir proje olmasını amaçladıklarını özetleyen yönetmen Yiğit ise, “Meltem Hanım sosyo-kültürel meseleleri inceleyen ödüllü bir kitabın yazarı. Biz bu kitabın ilk ayağı olan Adana ayağını belgeselleştirmek adına yola çıktık. Amacımız buradaki sosyal sorunları da öne çıkaran ve uluslararası arenada başarılara imza atacağımız bir proje olması. Projemizde sona doğru gelirken seyircinin de heyecanlandığı ve ilgi odağı olacak bir proje olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Tüm Mümkünlerin Kıyısında projesi, Berlin ve Venedik film festivalleri başta olmak suretiyle dünyanın birçok festivalinde yarışmaya hazırlanıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *