Covid-19 ile ilgili dikkat çeken araştırma! Etnik köken ölüm riskini etkiliyor!

İngiltere’nin köklü eğitim kurumlarından Oxford Üniversitesi tarafınca geliştirilen bir araştırma, Akciğer zarındaki hücrelerin Covid-19 enfeksiyonuna tepki verme şeklini değiştiren bir gen bulunduğunu ortaya çıkardı. Şu demek oluyor ki araştırmaya nazaran, etnik köken, Covid-19’un kişide yarattığı tahribatı direkt olarak etkiliyor.

Bugüne dek ortaya çıkarılan istatistikler de oldukça keskin. İngiliz The Guardian gazetesinde yer edinen habere nazaran, pandeminin ikinci dalgasında Pakistan kökenlilerin Covid-19’dan ölme olasılığı Avrupa kökenli olanlara nazaran iki kat daha fazlaydı. Bangladeş mirasına haiz olanlar için ise risk üç ila dört kat arasındaydı.

Pandeminin orantısız tesirleri, ülkeler içinde yaşanmış olan büyük farklar sonucu ortaya çıkarken, bir çok politikacı bu durumdan nasibini almıştı. Sadece şimdi o şekilde göründüğü gibi, bazı ülkelerin Covid-19 sürecini ötekilerden daha şiddetli yaşamasının sebebi genetik olabilir.

Uzmanlar, düşük riskli genetik varyantı taşıyan kişilerde hücrelerin virüse karşı savunmasının daha süratli bulunduğunu belirtirken, yüksek riskli gen de ise durumun tam tersi bulunduğunu deklare etti. Yüksek riskli genin müdafa mekanizmasını daha da yavaşlattığı belirtilirken, solunum yetmezliği ve ölüm riskini ikiye katladığı da aktarıldı.

Oxford Üniversitesi’nde meydana getirilen araştırmada, yüksek riskli genin Cenup Asya mirasına haiz olanların ortalama %60’ı tarafınca taşındığı, Avrupa kökenli olanların %15’i ve Afrika yada Karayip mirasına haiz olanların bir tek %2’sinde bu genin bulunmuş olduğu belirlendi.

Genetiğin riskin bir kısmını açıklamış olduğu belirlense de The Guardian, politikacıları sorumluluktan vazgeçmemeleri mevzusunda uyarıyor. Cenup Asya popülasyonları için sosyo-ekonomik faktörler hala daha mühim bir rol oynadığına dikkat çekilirken, kalabalık ortamların da virüsün yayılmasında önemi bir kez daha vurgulandı.

Araştırma neticeleri hemen hemen onaylanmasa da, aşı dağıtımı vs. mevzularda insanlık için mühim adımların atılmasını teşvik edeceğe benziyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *