Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti! 1 Haziran’dan sonrasında ne olacak?

Korona virüsü salgınıyla savaşım tedbirleri kapsamında 29 Nisan Perşembe saat 19.00’da süregelen 17 günlük tam kapanma bugün saat 05.00’de sonlanmış oldu. Bugün saat 05.00’dan itibaren 1 Haziran Salı günü saat 05.00’e kadar sürecek ‘kademeli normalleşme’ süreci de başlamış oldu.

Yepyeni devrin ilk gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında kabine toplantısı gerçekleştirildi.

Görüşmede corona virüsü salgının seyrinin yanı sıra esnafa yönelik destek paketinin de görüşüldüğü açıklandı.

“Salgını yeniden büyük ölçüde kontrol altına aldık”

Biten toplantının arkasından alınan kararlarla ilgili izahat meydana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

* Vefat sayısının 45 bine dayandığı on binlerce insanımızın yoğun bakımlarda sıkıntılı günler geçirdi. 100 binlerce insanımızın hastanelerde tedavi görmüş olduğu 5 milyon 100 bini aşkın insanımızın bu illeti maruz kalmış olduğu bir ortamda başka türlü hareket edebilmemiz mümkün değildir.

* İnsanımızın sağlığını her şeyin önüne koymak milletimizin bizlere verdiği sorumluluğun en başta gelen şartıdır. Ramazan ayı süresince uyguladığımız kısmi ve tam kapanma tedbirleri yardımıyla hamdolsun salgını tekrardan büyük seviyede denetim altına aldık.

* Kademeli normalleşme takviminin ilk etabını oluşturan mayıs ayınının kalan günleri ile ilgili uygulama esaslarını İçişleri Bakanlığımız duyurdu.

1 Haziran’dan sonrasında ne olacak?

* Kabine toplantımızda 1 Haziran’dan itibaren başlamış olacak kademeli normalleşme takviminin ikinci etabını da detaylı şekilde görüştük istişare ettik.

* Gelecek günlerde gelişmelere nazaran bu konudaki uygulama esaslarını milletimizle paylaşacağız.

* Ay sonuna kadar olan süreçte olay sayılarını daha da aşağılara çekmek için milletimizin kademeli normalleşme periyodunun tedbirlerine hassasiyetle uyumunu bilhassa rica ediyorum.

* Aşı faaliyetlerine tedarik programının el verdiği seviyede hız veriyoruz. Öğretmenler başta olmak suretiyle riskli grupların tamamının bir an ilkin aşılanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Unutmayınız salgının üstesinden sadece hep beraber hareket edersek gelebiliriz.

* Belirlenen tedbirler, hayata geçirilen uygulamalar, insanlarımıza eziyet olsun diye değil, bu sancılı sıkıntılı maliyette süreci bir an ilkin geride bırakmak için milletimizin önüne konmaktadır.

* Bu mevzuda zamanında ve etkin tedbirleri almayan ülkelerin sonrasında iyi mi ağır bedeller ödediğini sizler de görüyorsunuz.

* Türkiye bu şekilde bir karşılık ödemeden süreci yönetebildiği ise bunu vakitlice aldığımız tedbirlere ve milletimizin ortaya koyduğu dirayete borçluyuz.

“Sabırların tükendiğini biliyoruz”

* Salgının süresi uzadıkça tahammüllerin azaldığını, sabırların tükendiğini biliyoruz.

* İnşallah en zorunu geride bıraktık bundan sonrasında eskisi kadar kapsamlı ve kısıtlayıcı tedbirlere gerekseme olamayacağını umut ediyoruz.

* Lakin bir süre daha dikkatli ve ihtiyatlı gitmek mecburiyetinde olduğumuzu da kabul etmek mecburiyetindeyiz.

* Bu vesileyle salgının başından beri gösterdikleri çaba için sıhhat çalışanlarımızın, mülki yönetim güvenlik ve jandarma teşkilatlarımıza, vefa gruplarımızda vazife alan kamu personeline süreçte vazife alan her insana şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

* Bununla beraber salgın artık olay ve vefat sayıları yükseldiğinde niye önlem almıyorsunuz diye ortalığı velveleye veriyorken, tedbirler uygulanırken niye insanların yaşamını bu kadar sınırlıyorsunuz edasıyla ortaya çıkanlar bulunduğunu da görüyoruz.

* Bu zihniyetin yapmış olduğu her şeyden ilkin insanımızın sağlığını canına hayatına geleceğine salgınla mücadelede vazife üstüne alan her insana saygısızlıktır.

* Hiçbir mesuliyet üstlenmeyip elini kesinlikle taşın altına koymayıp yalnız klavye ve ekran silahşörlüğüyle ortada gezenlerin aslolan niyetlerinin ve hesaplarının farkındayız.

* Yalnız milletimize bakıyoruz, yalnız milletimizin hakkını, hukukunu, sağlığını, aşını, işini korumanın mücadelesini veriyoruz.

* Gerisi sözü güzaftır, gerisi teneke gürültüsüdür, gerisi yetersiz muhterislerin salgından çıkar devşirme gayretidir.

Esnafa destek paketi

* Salgın tedbirleri sebebiyle işlerini ara vermek mecburiyetinde kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz

* Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi benzer biçimde bölgeler ile okul ve personel servisleri düğün salonları talebe yurtları hamamlar benzer biçimde sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin TL olan bağışlama ödemeleri yapacağız.

* İkinci grupta onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, gezici satıcılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmecileri yer almıştır.

* Gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar pastaneler dondurmacılar terziler berberler taksici minibüsü otobüsçüler ile pazarcılar da toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruptaki yurttaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin TL bağışlama ödemesi vereceğiz.

* Böylece iki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkarımıza 4 milyar 622 milyon TL olan bir kaynağın karşılıksız olarak veriyoruz.

* Ek olarak salgından etkilenen tüccar, sanayici ve büyük firmalar için de nefes kredisi adı altında kolaylık sağlayacak yepyeni bir adım atıyoruz.

2021 alım tutarları açıklandı

* Bu yıl dünyada ve ülkemizin bazı bölgelerinde yaşanmış olan kuraklık sebebiyle bazı ürünlerin rekoltelerin de nispeten azalma olacağı anlaşılmaktadır.

* Mevcut stoklarımız ve yepyeni mahsul ile beraber hububat ve bakliyatta ülkemizin kendi ihtiyacını karşılama mevzusunda herhangi bir sıkıntısı olmayacaktır.

* Kuraklıktan zarar görmüş olduğu belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankası‘nın yada Ziraat Kredi Kooperatifleri‘ne olan borçları da ertelenecektir.

* Üretim maliyetleri ile iç ve dış piyasalardaki gelişimleri de dikkate alarak belirlediğimiz 2021 yılı alım tutarları ise şu şekildedir. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin geçen yıl ton başına 1650 TL olan sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 TL’ye, geçen yıl ton başına 1275 TL olan arpa alım fiyatını da 1750 TL’ye yükseltiyoruz.

* Bakliyat alım fiyatlarımız ise ton başına kırmızı mercimekte 5 bin TL yeşil mercimekte 4 bin 150 TL nohutta da 4 bin 050 Olarak belirlenmiştir.

* Ek olarak averaj verimler dikkate alınarak ton başına hububatta 275 TL’yi bakliyatta ise 910 TL’yi gören pirim ve destek sunar verilerek, üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacaktır.

*Açıkladığımız alım tutarları öteki kamu kurumları içinde referans fiyat olarak değişik fiyatlandırma yapılmayacak, aynı şekilde kabul edilecektir.

Yaş çay alım fiyatı

* Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3.87 liraya, destekleme ile 4 liraya yükseltilmiştir. Çiftçilerimizden tek isteğimiz tek karış toprağı boş bırakmadan dikmeleri ekmeleridir.

* Yepyeni hasat periyodunun milletimize, ülkemize hayırlı verimli olmasını temenni ediyorum. Görüldüğü benzer biçimde Türkiye Cumhuriyet tarihinde görülmemiş destek paketleriyle insanlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz.

* Bütün bu gayretlerimize karşın gönlü buruk yurttaşlarımız var ise onlardan helallik istemek inancımızın gereğidir.

* Bizim bu husustaki muhatabımız da milletimizin kendisidir. Eğer işi doğru yapmışsak milletimizden göreceğiz.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *