Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti! Asgari ücret 2022 belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 asgari ücret sayılarını deklare etti. Asgari ücret 2022 yılı için net 4 bin 250 TL oldu. Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyleki:

“Bilinmiş olduğu benzer biçimde bir sonraki senenin asgari tutarı her senenin aralık ayında Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı nezaretinde belirlenmektedir. Iyi mi bu yıl Aralık başlangıcında başladıysak, önümüzdeki senenin Aralık ayında işçi işveren bir araya gelmek suretiyle çalışmalarını sürdürecek.

Son 50 senenin en yüksek artışını ifade eden asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduk. Ülkemizin içinde bulunduğumuz şu süreçte çalışanlarımız fazlasını hak ediyor. Çalışan olmadan işveren olmaz, işveren olmadan çalışan olmaz.

Türkiye büyüdükçe, imkanları arttıkça bundan çalışanlarımız da hak ettikleri oranı alacaktır. Kimse ne işveren üstünden ne de çalışan üstünden herhangi bir spekülasyona girmemeli. Bunların da istismarını yapmamalı. Geçmişte dolar şuydu diye hesabı dolar üstünden yaparak asgari tutarı saptamak gerekir şeklindeki yaklaşımlar bu ülkenin şuandaki çalışan işveren bu noktadaki istismarından başka bir şey değildir. Bunlara sormak lazım. Sizin geçmişinizde acaba Türk Lira’sının olduğu ülkede insanları dolarla mı çalıştırıyorsunuz. Bizim paramız bellidir. O da Türk Lirası’dır. Şuanda bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları da evelallah en kısa zamanda aşacağız.

Erdoğan’dan dolar çıkışı

Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe en kısa zamanda son vermeye kararlıyız.

Ülkemizin büyümesini hızlandırmak için ihtiyaç duyulan adımları atmayı sürdüreceğiz. Gelecek günlerde hayata geçireceğimiz yepyeni tedbirlerle istikrar ve güvenin gerçekleştirilmesi yönünde ciddi bir yol kat edeceğiz.

Asgari ücretten vergiler kaldırıldı

Vatanımızda onlarca yıl asgari ücretin vergiden muaf tutulması yaşanmıştır. Yepyeni asgari ücret düzenlemesi ile beraber on senelerdir konuşulan bu özlemi hayata geçiriyoruz. Gelecek yıl başından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 TL ilave yükten kurtarıyoruz.

Ülkemizin geleceğini ne yeminli faiz ve kur spekülatörleri, ne iç ve dıştaki Türkiye düşmanları, ne de bir avuç muhteris belirleyebilir. Bu ülkenin geleceğini 84 milyon hep beraber biz belirleyeceğiz.”

Taraflardan izahat

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü toplantısı bugün saat 11.00’da Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı. Toplantı sonrası, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç açıklamalarda bulunmuş oldu.

Türk İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Kamuoyunun beklentisi yakalandı sayılır” ifadelerini kullandı.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4’üncü toplantısını gerçekleştirdik. 2022 yılı asgari ücretiyle ilgili kararımızı aldık, Nazmi başkanım ve Nurcan hanım başkanlığında ve bakanımıza takdim ettik. Gerekli açıklamayı sayın bakanımız yapacaktır. Taraflar görüşlerini aktardı. Zaten bazı konularda mutabakatımız vardı. Umarım 2022 yılında tüm çalışanlarımız ve işletmelerimiz için güzel bir yıl olur” dedi.

İlk toplantı 1 Aralık’ta yapılmıştı

2022 için belirlenecek asgari ücret için, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı 1 Aralık’ta başlamış, ikinci toplantı ise Türk-İş’in ev sahipliğinde 7 Aralık’ta gerçekleştirilmişti. Taraflar 9 Aralık’ta da işveren kesimini temsil eden TİSK’in ev sahipliğinde bir araya geldi.

İşverenleri Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK), işçileri ise Türk İş’in temsil etmiş olduğu toplantılara Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapıyor.

İşçi ‘en az 4 bin’ istemişti

Asgari ücret görüşmelerinin üçüncü turunun yapıldığı gün, işçi ve işveren tarafları ilk sayıları söyleniş etmişti. TÜİK, her yıl komisyona sunmuş olduğu bekar bir işçinin asgari geçim maliyetine ilişkin hesaplamayı bu yıl açıklamamıştı.

Emek harcama Genel Müdürü Nurcan Önder ise, TİSK’in asgari geçim tutarını 3 bin 100, Türk-İş’in 3 bin 900 olarak gördüğünü aktarmıştı.

Şimdiye kadar 2022 asgari tutarının ne olması gerektiğine dair bir sayı söyleniş etmeyen Türk-İş, bu toplantıdan sonrasında ‘en az 4 bin TL’ istediği belirtmişti.

Bu rakamın altında duracak bir teklifin kabul edilmeyeceği vurgulanmıştı. Tarafların bir araya gelmiş olduğu dün meydana gelen üçüncü görüşmede Türk-İş 3 bin 903 TL istemedi. Türk-İş Başkanı Atalay, 4 bin TL’nin üstünü zorlamıştı.

DİSK ise, net 5 bin 200 TL talebinde bulunmuştu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *