Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti! Emeklilerin bayram ikramiyesi belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Nisan’da yapmış olduğu açıklamada 2018 yılından bu yana dini bayramlar öncesinde 1.000 TL olarak verilen emekli ikramiyelerinin bu yıl enflasyon oranında artırılacağını açıklamıştı.

“Kararname ile geçireceğiz”

Erdoğan, bugün yapmış olduğu açıklamada “Emekliye bayram ikramiyesini 1100 TL olarak kararname ile geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Emekli bayram ikramiyesine, ilk ödendiği 2018’den bu yana yaşanmış olan enflasyon kadar zam yapılması halinde bin TL olan ikramiye bin 503 liraya çıkacaktı.

Ortalama 12.5 milyon emekli ile dul ve yetime 2018 yılından bu yana her Ramazan ve Kurban bayramında biner lira bayram ikramiyesi veriliyor. Bugüne dek 3 Ramazan, 3 de Kurban bayramında olmak suretiyle toplam 6 bayram ikramiyesi ödendi.

2018 yılından bu yana 6 bayramda emekli, dul ve yetimlerle öteki hak sahiplerine toplam 64.2 milyar lira bayram ikramiyesi ödendi. Bu da emeklilere her bayramda ortalama 11 milyar TL, yılda da 22 milyar lira ikramiye ödendiğini gösteriyor.

Emekliler ve malullük aylığı alanlara Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde biner TL ikramiye ödeniyordu. Dul ve yetim aylığı alanlara ise uygulanan ölüm aylığı oranında bayram ikramiyesi veriliyordu.

Emekli ikramiyesi kimlere ödeniyor?

– SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri

– Şehit yakınları ve gaziler

– Ölüm aylığı alanlar

– Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar

– Geçici köy korucuları

– Onur aylığı alanlar

– Şampiyon sporcular

– Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri

– Terörden ziyan olan siviller ve yaşamını kaybedenlerin hak sahipleriHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *