Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme kararları açıklandı! İşte detaylar…

Korona virüsü salgınıyla savaşım kapsamında, bugün meydana getirilen kabine toplantısında yepyeni kararlar alındı.

Kabine toplantısının sona ermesinin peşinden açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

* Süper Lig’i şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş’ın yönetimi, futbolcularıyla bir araya gelmiş olarak kendilerini kutlama ettik. Seyircisiz oynanan Süper Lig’i önümüzdeki sürem tribünleri doldurmayı temenni ediyoruz.

* Anadolu Efes’i şampiyonluğu için kutlama ettik. Şampiyonluğu kazanmasında büyük emeği olan Ergin Ataman’ın da bu şampiyonluğu şehitlerimize armağan etmesini oldukça mühim görüyorum. Pek oldukça değişik branşta ülkemizin bayrağını göklere çeken bütün sporcularımızı kutlama ediyorum.

“Ülkemizi sahte gündemlere hapsetmek isteyenlere eyvallah etmeyeceğiz”

* 400 kilometrelik Şimal Marmara otoyolumuzu hizmete almış bulunuyoruz. Nakkaş bölümünü de inşallah en kısa sürede tamamlayacağız.

* Pek oldukça yerde halen inşaatları devam eden süratli tren hatlarımız da devreye girdiğinde, Türkiye bir devrim yaşayacaktır. 56’yı aşan havalimanlarımızla hava yolu taşımacılığını neredeyse hallettik. İnşallah bu hafta sonu Filyos Limanı’nı hizmete atacağız.

* Büyük ve kuvvetli Türkiye yolunda attığımız bu adımların Rabbim’den niyaz ediyorum. Bizim ülkemiz için meydana getirecek daha oldukça hizmetimiz var. Bizim inşa edecek oldukça hizmetimiz var.

* Milletimizin bizlere gösterdiği doğrultu, dünyanın ve insanlığın yöneldiği ufuktaki gerekseme işte budur. Ülkemizi düzmece gündemlere hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz.

“Mücadelemizi her cephede kararlılıkla sürdürüyoruz”

* Ortalama 1,5 senedir dünya ile birlikte ülkemizi de tutsak alan bu mevcut salgınla mücadelemizi her cephede kararlılıkla sürdürüyoruz.

* Son kabine toplantımızın peşinden yepyeni müjdeleri de içeren salgınla mücadelede milletimizin her kesimine verdiğimiz desteklerin detaylı bir icmalini sizlerle paylaşmıştık.

* Toplamda 661 milyar TL’yi kabul eden bu bağışlama ve desteklerin ülkemizin salgın sürecini oldukça ciddi ekonomik kayıplara, toplumsal sıkıntılara, güvenlik tehditlerine maruz kalmadan geçirmesinde oldukça büyük katkısı olmuştur.

* Bugün Türkiye, dünyada ulusal gelirine oranla halkına en yetkin yaygın ve yüksek tutarlı destekleri elde eden ülkelerin başlangıcında gelmektedir. Dünyada her şey güllük gülistanlık da yalnız Türkiye’de sorun yaşanıyor şeklinde bir hava yapmaya çalışanlara verilecek en güzel yanıt, internasyonal kuruluşların işte bu tespitidir.

* Bu hususta, nüfusun isimle karşılaştırma edilemeyecek ülkeler üstünden yöneltilen tenkitlerin gerçekçi de iyi niyetli olmadığı açıktır.

* İşte bugün 2021 yılı ilk çeyreği gelişme sayıları açıklandı. Sizler medyanın içindesiniz, bunu sizler de takip ediyorsunuz. Ekonomimizin senenin ilk çeyreğinde %7 büyüyerek G-20 ülkeleri içinde Çin’in peşinden ikinci sırada yer alması, herhalde ekranları başlangıcında bizi izleyen milletime, kıymetli basın mensuplarına bir şeyler ifade ediyor.

* Büyümede en dikkat çekici kalem makine ve teçhizat yatırımlarının %30,5 şeklinde hakkaten kuvvetli bir halde artması. Bu durum yatırımların devam ettiğini dolayısıyla önümüzdeki dönemde üretimin ve istihdamın işaretidir.

* Bir öteki mühim gelişme, kırsal kalkınma yatırımları da yaşanmaktadır. Kırsal kalkınmada bu yıl 925 ekonomik yatırımı projesine 888 milyon TL 2 bin 531 alt yapı yatırım projesine 196 milyon bağışlama desteği verdik.

“İmkanları sonuna kadar zorlayacağız”

* İnşallah gelecek günlerde enerji mevzusunda yepyeni sevindirici haberleri kamuoyu ile paylaşmayı sürdüreceğiz. Öteki taraftan aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi hemen hemen aşı üretmediği halde başarmış bir ülkeyiz. inşallah yıl bitmeden kavuşmuş olacağız. Haziran ayını tam manasıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkanları sonuna kadar zorlayacağız.

* Sözleşmesi meydana getirilen değişik aşılardan haziran ayında mümkün olan en yüksek sayıda miktarın ülkemize getirilmesi ve hızlıca uygulanması için yoğun hazırlık içindeyiz.

* Türkiye’nin salgınla mücadelesinin Avrupa başta olmak suretiyle gelişmiş ülkelerin arkasında değil, bir çok anda onların ilersinde bulunduğunu akıl ve vicdan sahibi hepimiz kabul edecektir.

* Salgın tedbirlerinin sıkılaştırma ve normalleştirme takvimlerimizde olay sayılarımızın seyri birbirlerini takip etmiş olduğu için Avrupa ülkeleri ile benzer şekilde yürümektedir. Tüm bu tarz şeyleri söylerken elbet gerçeklere gözlerimizi kapatmıyoruz. Son altı ayda iş bölgeleri sadece 1.5 ay açık kalan esnaflarımız bulunduğunu biliyoruz.

* Bir tek paket servis hizmeti şeklinde ciddi sınırlamalarla hizmet vermeye çalışan esnaflarımız bulunduğunu da biliyoruz. Sokağa çıkma sınırlamalarının pek oldukça şahıs ve kurumun faaliyetleri üstünde yol açmış olduğu negatif tesirleri biliyoruz.

* Okula gidemeyen evlatlarımızın eğitim öğretimdeki kayıtları yanında pek oldukça fiziki ve ruhsal sıkıntının eşiğine geldiğini biliyoruz.

* Düğünden genel kurula tüm bunlara kadar pek oldukça toplu etkinliğin uzun süre ertelenmesi sıkıntıları oldukça iyi biliyoruz.

* Milletimizin bu süreçte herhalde bunu aldığını tahammül sınırlarının zorlandığını görüyoruz yaz mevsiminin de gelmesiyle insanlarımızı evlerde uzun süre tutmanın hem zor hem anlam ifade etmeyen bulunduğunu yurt içi ve yurt dışı ziyaretleri yoğunlaşacağını da dikkate alıyoruz.

* Gene bu süreçte sıfatları ne olursa olsun kafa karıştırıcı açıklamalarıyla milletimizi yanlış izleyeceği yolu göstermeye çalışanlar bulunduğun da farkındayız, değerlendirmelerimizi bütün bu gerçekleri hesaba katarak yapıyoruz. Kararlarımızı ülkemiz ve milletimiz için en hayırlısını gözeterek veriyoruz.

* İnsanlarımızın sağlığını milletimizin esenliğini ülkemizin rahatlık ve güvenliğini korumak telafisi mümkün olmayan hasarlar oluşmasına engel olmaktadır bunun için bulduğumuz her fırsatı her kapı aralığını her ışığı kullanıyoruz.

* Salgının başladığı günden beri açılma kapanma kararlarının ardı ardına gelmesinin tek sebebi şartları zorlama pahasına da olsa bu musibetin ülkemiz ve milletimiz üstündeki etkilerini azaltmaktır.

* Nitekim ramazan ayındaki kısmi ve tam kapanma şeklinde uyguladığımız sıkılaştırma tedbirlerinin bir kısmının yerini 17 Mayıs itibari ile kademeli normalleşme adımları almıştır aradan geçen iki haftalık sürede olay ve ölüm sayılarındaki hedeflediğimiz oranda değil sevgilim mühim seviyede sürüyor olması tedbirlerin amacına ulaştığının aslına bakarsak en güzel ifadesidir.

* Bugün kabine toplantımızda yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmenin yepyeni adımları ile ilgili istişarelerimizi gerçekleştirdik.

* Bu doğrultuda verdiğimiz ve birazcık sonrasında açıklayacağım her sonucu ülkemiz tekrardan salgının pençesine düşürmeme anlayışıyla buna dayalı bir ihtiyatla alıyoruz. Bütün dünyada olduğu şeklinde devletimizde de yürütülen mücadelenin önündeki en büyük tehdit virüsün değişik varyasyonlarının öngörülemeyen sonuçlarıdır.

* Nitekim kimi Avrupa vatanlarında aşılama başta olmak suretiyle oldukça sert tedbirlerle binli sayılara düşürülen olay sayılarının mutasyonlu virüslerin yaygınlaşmasıyla tekrardan yükselişe geçmiş olduğu anlaşılmaktadır.

* Sınırlarımızı kapatarak yurttaşlarımız evlerine hapsederek kendimizi bölgemizden ve dünyadan tamamen soyutlama imkanımız olmadığına nazaran ülkemizin de bu tehditlerle yüzleşmesi kaçınılmazdır.

* Salgınla mücadelede eldeki mevcut tüm imkanları sonuna kadar kullanır sürecin mümkün olan minimum maliyetle atlatılması için var gücümüzle savaşım etmeyi sürdüreceğiz.

Normalleşme kararları

* Ekranları başlangıcında bizi izleyen aziz milletim şimdi haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimini sizlerle paylaşmak isterim.

* Haziran ayı süresince sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri içinde uygulanmaya devam edecektir.

* Bu sınırlamalar hafta sonu ise cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05:00 içinde doğrusu pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

* Temmuz ayında bu engelleme süreleri ve günleri olay ve vefat sayılarındaki değişime aşılamada kat edilen mesafe ye nazaran tekrardan belirlenecektir.

* Restoran, lokanta, kafeterya, pastane şeklinde yeme içme bölgeleri sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri içinde belirlenen kurallara nazaran masaya servis yapılabilecek, saat 24:00’e kadar da paket servisini sürdürebilecektir.

* Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise yalnız paket servis hizmeti verilmeye devam edecektir.

* Ortalama 13 aydır faaliyetlerini ara vermiş olan kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark şeklinde işletmeler belirlenen kurallar çerçevesinde pazar günü hariç sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri içinde yarından itibaren çalışabilecektir.

* Öteki iş yerlerinin pazar günü haricinde belirlenen saatlerde ve belirlenen şartlarda faaliyetlerini yürütebilecektir.

* Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.

* Üniversiteler 2021-2022 eğitim öğretim yılı bilimsel nitelikli takvimi 13 Eylül itibari ile başlamış olacak şekilde yürütülecektir.

* Spor kulüpleri genel kurullarının haziranın ilk gününden itibaren öteki kuruluşlar da haziranın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilecektir.

* Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması, yepyeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir. Bilgileri İçişleri Bakanlığımızca yayınlanacak genelgede yer edinen bu yepyeni kademeli normalleşme adımlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını arzuluyorum.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *