Cumhurbaşkanı Erdoğan yepyeni tedbirleri deklare etti! ‘Kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında meydana gelen kabine toplantısının ana gündem maddesi artan corona virüsü vakaları oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayı için alınacak önlem kararlarının görüşüldüğü toplantı sonrası izahat yapmış oldu.

Avrupa Birliği’ne davet

Konuşmasına vatandaşların Ramazan ayını kutlayarak süregelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde gerçekleştirdiği yurt dışı temaslarına değindi.

Türk Konseyi’nin internasyonal bir yapı haline getirileceğini ve İstanbul’daki bir zamanı bir binanın merkez olarak tahsis edileceğini kaydeden Erdoğan, Avrupa Birliği’ne ise çağrıda bulunmuş oldu.

“AB’den tek talebimiz üyeliği kabul edilen diğer ülkelerle aynı sürece tabi tutulmamızdır” diyen Erdoğan, “Türkiye’nin demokrasi, insan hakları ekonomi ve güvendeki gayretleri, kendi vatandaşlarının hak ve özgürlükleri yükseltmeyi amaçlamaktadır. Bu süreci AB ile yönetirsek daha memnun kalırız” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Başarılı sonuçlara vesile oldu”

Geçtiğimiz cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapmış olduğu telefon görüşmesine değinen Erdoğan, turizmden Ukrayna’ya kadar birçok mevzuyu ele aldıklarını beyan etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ile şartlar ne olursa olsun açık tuttuğumuz diyalog kanallarının bölgemizdeki krizlerin tehlikeli boyutlara ulaşmadan önüne geçilmesi hususunda gerçekten başarılı sonuçlara vesile olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Erdoğan, açıklamasında “Ülkemizi yeni ve sivil anayasaya kavuşturma gayretlerimizi titizlikle devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Esnaflarımızın eski düzenlerine dönmek istediğinin farkındayız”

Erdoğan, açıklamasında şunları söylemiş oldu:

* Salgın tedbirleri sebebiyle faaliyetlerini ara vermek, sınırlandırmak zorunda kalan esnaflarımızı pek fazlaca başlık altında destekliyoruz. Bugüne dek yalnız toplumsal koruma kalkanı başlığı altında verdiğimiz karşılıksız desteklerin tutarı 60 milyar TL’yi aşmıştır.

* Buna karşın esnaflarımızın önceki, eski düzenlerine dönmek istediklerinin de farkındayız.

* Bilhassa gezim sektörü, bütün hazırlıklarını tamamlamış vaziyette şartlarının normale dönmesini bekliyor. Hükümet olarak her kesimden insanımızın zor günleri kolaylıkla geçirmelerinin yollarını arıyoruz.

* Türkiye salgının sıhhat boyutunu başarıyla yürüttüğü şeklinde alınan tedbirlerin negatif etkilerini azaltma mevzusunda da dünyadaki en başarıya ulaşmış ülkeler içinde içeriyor.

* Her fırsat bulduğumuzda tedbirleri gevşeterek normalleşme sürecini başlatıyoruz.

* Son dönemde bilhassa büyük şehirler artan olay ve vefat sayıları bizi tedbirleri tekrardan sıkılaştırmaya yöneltti. Her ne kadar sıhhat sisteminin zorlayacak bir durumla karşı karşıya değilsek de bu gidişata izleyici kalamazdık. Geçtiğimiz kabine toplantısında bir çok ramazan ayıyla beraber başlamış olacak bir takım tedbiri kamuoyuyla paylaşmıştık.

* Bugünkü toplantımızda süreci bütün boyutlarıyla tekrardan değerlendirdik hedefimiz ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmaktır. Bu çerçevede ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri birazcık daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz.

Daha sert uygulamalar gelebilir

* Hedefimiz bu iki haftalık sürede vefat ve olay sayılarında mühim oranda düşüş sağlamaktır.Eğer bu iki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında fazlaca daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir.

* Vatandaşlarımın her birinden temizlik maske ve mesafe kurallarına riayet ederek bu mücadeleye destek vermelerini rica ediyorum.

* Aynı şekilde aşı sıra gelenlerin de bu imkanı derhal değerlendirmelerini isterim aşının olay ve vefat asıylarını düşürmedeki tesiri gözlemlerle rakamlarla tespit edilmiştir.

* Ülkemizin geçmişte de deneyim etmiş olduğu kısmi kapanma çerçevesinde şu hususlar uygulamaya geçirilecektir:

İki hafta kısmi kapanma sonucu

* Ramazan ayının ilk iki haftasında birazcık daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz.

* Hafta sonu sokak kısıtlaması sürerken, hafta içi sokak kısıtlaması saatleri akşam 19:00 sabah 05.00 olarak güncellendi.

* Sokağa çıkma saatlerinde mecburi haller haricinde şehirler arası seyahate izin verilmeyecek.

* 65 yaş üstü 18 yaş altına toplu taşıma sınırlaması tekrardan getiriyoruz.

* Kamuda saat 16:00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai tekrardan yaygınlaştırılacak. Hamileler ile kronik hastalığı bulananlar ve 10 yaş altı evladı olan hanım personel yönetimsel izinli sayılacak. Şartları uygun olan {özel sektör} firmaları da bu yönde teşvik edilecektir.

Uzaktan eğitim tekrardan

* Eğitimde imtihan sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki bütün kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

* Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir.

* Lokanta ve benzeri işletmeler ise ramazan süresince paket sistemine geçecektir.

* Kına, düğün, genel kurul şeklinde kapalı alanda meydana getirilen tüm toplantılar bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

* Oteller yalnız kendi müşterileriyle sınırlandırılmıştır şekilde hizmet verebilecek. Düzmece rezervasyon ve benzeri hilelere izin verilmeyecek.

* Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştiremeyecek.

* Uygulama yarın akşam saati ile başlayacaktır.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *