Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında ‘basın kartı ambargosu’ iddiası

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddia edildi. Evrensel’e konuşan bir yetkili basın kartı başvuruları için yapılacak işlemlerden ilkin Evrensel gazetesinin de yer almış olduğu “onaylanmayanlar” listesine bakıldığını söylemiş oldu. İddiaya nazaran listede Evrensel ile beraber Yepyeni Asya gazetesi ve kapatılan Dünya TV, Yaşam TV kanalları da yer ediniyor. Aynı listede sendikalar, dernekler, cemiyetler diye başlıklar da bulunuyor. 

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçilmesiyle beraber Basın Gösterim ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı oldu. 24 Haziran 2018 tarihinde yepyeni yönetim sistemi başladı sadece basın kartı komisyonu 13 ay süresince toplanmadı. Senelerdir “sarı basın kartı” olarak anılan basın kartlarının renkleri de “turkuvaz” oldu.

Basın kartı başvuruları sonuçsuz kaldı

Yepyeni basın kartları dağıtılmasına karşın bazı gazete ve televizyonların çalışanları bu haktan yararlanamadı. İlk kere basın kartı almak için başvuruda bulunan 7 Evrensel gazetesi çalışanının basın kartı başvuruları 2 yılı aşkın süredir sonuçsuz kaldı. İlk başvurusu işleme alınmayan gazeteciler bu yüzden istenilen süreyi doldurmalarına karşın basın kartı komisyonu toplantısında değerlendirmeye doğal olarak tutulmuyor.

Evrensel’den Birkan Bulut’un bazı gazetecilerin basın kartı başvurusunun niçin uzun süredir kabul edilmediğini sordurulmuş olduğu yetkililer, “başvuru değerlendirmesinin” hâlâ sürdüğünü söylemiş oldu. Başvurunun iyi mi bir değerlendirmeye doğal olarak tutulduğu konusundaysa herhangi bir cevap verilmedi.

Kart başvurularında ilkin “onaylanmayanlar” listesine bakılıyor

Fakat bir başka yetkili ise gazeteciler aleyhinde ‘değerlendirme’nin çoktan yapıldığını söylemiş oldu.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında “Onaylanmayanlar” başlığıyla hazırlanan listede bazı gazeteler, televizyonlar ve sendikaların yer aldığını özetleyen yetkili, basın kartı başvuruları mevzusunda bir işlem yapmak için ilkin “yukarıdan gelen” bu listeye bakıldığını iddia etti. Bu listede Evrensel ile beraber Yepyeni Asya, Yaşam TV, Dünya TV, sendikalar, benzer biçimde birçok kurum bulunuyor. Eğer basın kartı aleyhinde işlem yapılacak şahıs bu listedeki kurumlardan birindeyse, herhangi bir işlem yapılmıyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından ise iddiaları sormak aranan telefonlara cevap verilmedi.
Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *