Dağcılar Hakkari’deki saklı cenneti keşfetti

Hakkari ve ilçelerini her hafta gezerek tanıtan Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği üyeleri, saklı aden olarak anılan kaval şelalesine ulaşmak için karayolu ile Hakkari’ye gittiler.

İlçede güzel etkinliklerle anılan Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği 21 kişilik grupla, ilk olarak bölgede tabiat yürüyüşü yaptıktan sonrasında, saklı aden olarak anılan Kaval şelalesini gezerek ondan sonra doyasına yüzdüler.

Hakkari’nin tanıtımı için her hafta başka bir noktada gittiklerini ifade eden Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği Başkanı Suat Öztekin, ”Kaval şelalesi bu bölgede eşi benzeri azca rastlanan şelaleler den biridir.
Bu şelale tabiat ananın içine gizlenmiş bir şelaledir. Birçok doğaseverlerin uğrak noktası olan bu bölge yalnız şelalesi ile değil derin vadisi, el değmemiş doğası ve birçok yabani hayvanı barındırıyor. Kaval vadisi bölge halkı tarafınca üstüne hikâyeler ve şarkılar söylenmiş bir benzeri olmayan yerdir. Bizde hem yerinde gezdik hemde doyasına yüzdük. Biz doğaseverler bu güzelliklerin korunması için elimizden geleni yapacağız ve halletmeye da devam edeceğiz” dedi

Hakan Zanyar Aykut ise, ”Hakkari’de ve ilçelerinin en güzel şelalelerin önde gelen Kaval Şelalesi bu haftaki rotamızın odak noktası oldu. Dernek olarak 21 kişilik bir grupla Hakkâri bölgesinin saklı cenneti olan Kaval Şelalesinde ziyarette bulunduk. Hakkaten şelalesini görüp görmez insanı şaşkına çeviren tabiat harikasına haiz ve bu şekilde tabiat güzelliklerin bir arada olduğu ve bütünleştiği bir yer yok bu coğrafyada. Dağların içinde akan sular ve üst kısımlarında yeşillikler içinde akan su, yüzlerce yerden çeşme şeklinde akarak aşağıda ufak bir gölet oluşturuyor.

Hakkari’nin saklı cenneti Kaval Şelalesi bu bölgenin en güzel ve kendi alanında ilki olabilir. Şelalenin döküldüğü yerde ise bir gölet bulunmaktadır. Şelaleye oldukça yakın bir yerde aracınızı bırakarak şelale içine yürüyerek gitmeniz mümkündür. Bu alan doğaseverler tarafınca yürüyüş alanı olarak da kullanılmaktadır. Bizde grup halinde buralara gelmiş olarak tabiat yürüyüşü yaptık. Ondan sonra doyasına içinde yüzdük ”ifadelerini kullandı. İHAHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *