Dedeler Feysbuk, torunlar Instagram kullanıyor

Araştırma Şirketi Areda Piar’ın Pazarlama Türkiye için yapmış olduğu ve bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği kuşaklara bakılırsa, web kullanıcılığı araştırmasının neticeleri açıklandı. Buna bakılırsa baby boomer kuşağı yüzde 57.6 oranıyla interneti toplumsal medya takip edeni yapmak için kullanırken, bu grubun en oldukça tercih etmiş olduğu toplumsal mecra  yüzde 89.7 ile  Feysbuk oldu.

İnternet çağlarında dünyaya gelen Z kuşağı ise yüzde 74.6lık oranla toplumsal mecraları vakit geçirmek için kullandığını beyan etti. Gençlerin yüzde 79.9’u Instagram’da daha çok zaman geçirdiğini söylemiş oldu.

65 yaş üstünün de tercihi toplumsal medya

Martın son haftasında meydana getirilen ‘Kuşaklara göre internet kullanıcılığı araştırması’ başlıklı çalışmanın neticeleri şöyleki:

Araştırmada yer edinen ‘İnterneti en çok hangi amaçla kullanıyorsunuz’ sorusuna, arama yapmak, toplumsal medya takip edeni, video seyretmek, online TV/gazete takip edeni şeklinde yanıtlar verildi.

Cevaplar içinde en dikkat çekici olanı ise interneti toplumsal medya takip edeni yapmak amacıyla kullandığını ifade eden Baby Boomer kuşağı oldu.  Kendini 1946-1964 yılları aralığında doğan Baby Boomer kuşağı olarak ifade eden vatandaşların yüzde 57.6’sı interneti toplumsal medya takip edeni yapmak için kullanıyor.

İnterneti toplumsal medya takip edeni yapmak için kullandığını ifade eden X kuşağının oranı yüzde 47.6, Y kuşağının oranı yüzde 44.7,  Z kuşağının oranı ise 45.4 olarak şekillendi. Araştırma, değişik kuşaklarda dünyaya gelen insanların web kullanımında birbirine benzer davranışlar sergilediğini gözler önüne serdi.

X kuşağı arama yapıyor

Aynı soruya kendini X kuşağı olarak ifade eden iştirakçilerin yüzde 39.7’si arama yapmak derken, Z kuşağı kullananların yüzde 34.3ü, Y kuşağı kullananların yüzde 32.9u ve baby boomers kuşağının yüzde 26.5i interneti arama yapmak amacıyla kullandığını deklare etti. Aynı soruya Y kuşağı yüzde 15.7 oranında video seyretmek yanıtını verirken, kendini baby boomer kuşağı olarak ifade eden iştirakçilerin yüzde 7.8’i interneti online TV/gazete izlemek için kullanıyor.

Dedeler Feysbuk, torunlar Instagram diyor

Araştırmada katılımcılara, “Hangi sosyal medya mecralarını kullanıyorsunuz?” şeklinde bir başka dikkat çekici sual yöneltildi. Bu soruya yüzde 89.7 ile en yüksek yanıtı baby boomers kuşağı verdi. Bu kuşağın en oldukça tercih etmiş olduğu toplumsal mecra Feysbuk oldu. Baby boomers kuşağını yüzde 83.3 ile X kuşağı, yüzde 81.7 ile Y kuşağı ve yüzde 72.3 ile Z kuşağı izledi.

Aynı soruya Z kuşağı iştirakçilerin yüzde 79.9’u Instagram derken, gene Z kuşağı vatandaşların yüzde 64.8’i Twitter dedi.  İlgili soruda Snapchat diyen Z kuşağı iştirakçilerin oranı yüzde 13.4 olurken, Tiktok diyenlerin oranı ise yüzde 22.8’lik bir oranla Z kuşağını işaret etti. Toplumsal mecralardan Linkedin’i kullandığını belirten Y kuşağı iştirakçilerin oranı ise yüzde 4.3 oldu.

Vakit geçirmek için online oluyorlar

Araştırmada “Sosyal medya mecralarını hangi amaçla daha çok kullanıyorsunuz” şeklinde yer edinen soruya,  Z kuşağının yüzde 66.2’si paylaşım etkileşim yanıtı verdi.  Aynı soruya yazışma (yepyeni dostlar/ toplumsal ortamlar edinmek) cevabı veren Z kuşağı kullananların oranı yüzde 38.6 olurken, marka takip edeni diyen Z kuşağı kullananların oranı ise yüzde 12.5 oldu.

İlgili soruya yüzde 56.1 oranında Z kuşağı kullanıcıları ‘eğlence’ derken,  vakit geçirmek diyen Z kuşağı vatandaşların oranı yüzde 74.6, oyun oynamak yüzde 14.6 olarak şekillendi.  Söz mevzusu soruda ‘gündem takibi’ yanıtını seçenlerin yüzde 73.8’ini ise Y kuşağı kullanıcılar oluşturdu.

İçerik satın alıyorlar

“Ücret karşılığı mobil / çevrimiçi içerik satın alıyor musunuz” şeklindeki soruya Z kuşağı iştirakçilerin yüzde 65.9’u, X kuşağı kullananların yüzde 18.4’ü, Y kuşağı vatandaşların yüzde 16.1’i ve baby boombersların yüzde 5.1’i evet dedi.

Skala oldukça geniş

Hangi içeriklere para ödüyorsunuz sorusuna, Z kuşağı iştirakçilerin yüzde 38’i müzik indirme derken,  yüzde 48.7’si oyun, yüzde 29.4’ü çevrimiçi film/ dizi seyretme, yüzde 35’i film indirme cevapları verdi. İlgili soruya X kuşağı iştirakçilerin yüzde 86.6’sı, baby boombersların yüzde 79.4’ü  mobil uygulama dedi.

Alışveriş de yapıyoruz

“Online alışveriş yapıyor musunuz” sorusuna Z kuşağının yüzde 64.4’ü Y kuşağının yüzde 46.5’i, X kuşağının yüzde 49.7’si ve baby boomersların yüzde 39.4’ü evet cevabı verdi. “Hangi kategoride daha çok alışveriş yapıyorsunuz” sorusuna ise Z kuşağı iştirakçilerin yüzde 66.6’sı giyim/ ayakkabı/ aksesuar cevabı verdi. İlgili soruya Z kuşağı katılımcılar yüzde 39.5 oranıyla eğlence, yüzde 11.4 ile oyun cevabı verdi. Bu soruya Y kuşağı vatandaşların yüzde 45.3’ü elektronik araçlar derken,  anne/bebek/ çocuk diyen Y Kuşağı katılımcılarının oranı yüzde 22.6 oldu.

Alışveriş yaparken itimat istiyoruz

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken aşağıdakilerden hangisi / hangileri sizin için mühim unsurlardandır sorusuna, Z kuşağı iştirakçilerin yüzde 89.4’ü güvenli alışveriş cevabı verdi.

İndirim ve kampanyalar seçeneğinin mühim bulunduğunu vurgulayan iştirakçilerin yüzde 56.7’si Z kuşağı katılımcılardan oluşurken,  teslimat hızı yüzde 44.5, web sitesinin bilinirliği yüzde 55, ürün çeşitliliği yüzde 40.8, tavsiye / tavsiye yüzde 16.4, promosyon ve armağan yüzde 21.1 oldu. Aynı soruya baby boomers iştirakçilerin yüzde 43.3’ü kapıda ödeme seçeneğine ehemmiyet verdiğini deklare etti.

Z kuşağı markaları takip ediyor

Toplumsal ağlarda markaları takip ediyor musunuz sorusuna, Z kuşağı iştirakçilerin yüzde 58.8’i, Y kuşağı iştirakçilerin yüzde 38.6’sı, X kuşağı vatandaşların yüzde 38’i ve baby boomersların yüzde 26.6’sı markaları takip ettiğini deklare etti.

İndirimleri takip ediyorlar

Toplumsal ağlarda markaları takip etme nedeniniz hangisidir şeklinde yöneltilen soruya, Z kuşağı iştirakçilerin yüze 28.9’u markayı satın almayı sürdürme niyetim derken, yüzde 45.9’u ise indirim /kampanyalar/ promosyonlardan haberdar olma isteğim dedi.

İlgili soruya markadan duyulan sevinç yanıtını yüzde 34.6 ile Y kuşağı verirken, baby boomersların yüzde 39.9’u markaya olan güvenimin /markanın dürüst olması diyor.

Yargıcı heyetine gideriz

Markalara ilişkin informasyon, talep ve şikayetlerinizi hangi kanallar aracılıyla iletirsiniz? sorusuna baby boomers kullananların yüzde 63.6’sı tüketici yargıcı heyetlerine giderek müracaat yapacağını öne sürüyor. Aynı soruya Z kuşağı katılımcılarının yüzde 37.7’si forumlar derken, kurumsal internet sayfası diyenlerin oranı yüzde 23.6, toplumsal ağlarda markaları etiketleyerek paylaşım yapmak diyen Z Kuşağı katılımcılarının oranı ise yüzde 36.1 oldu.

Aynı soruya yakınma siteleri cevabı veren kullananların oranı yüzde 33.7 ile Y kuşağını ifade ederken, kurumsal davet merkezleri diyenlerin oranı ise yüzde 38.3 oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *