Delta varyantının sırrı çözüldü! Bin kat fazla kopyalıyor!

Corona virüsü dünya genelinde tesirini sürdürürken, 4 milyonu aşkın insanoğlunun yaşamını kaybetmiş olduğu salgında varyantlar kaygı yaratıyor.

Aşılama kampanyalarıyla beraber ülkeler kısıtlamaları aşama aşama kaldırsa da, dünyada baskın hale gelen Delta varyantı önlemlerin geri getirilmesiyle ilgili tartışmaları alevlendirdi.

Uzmanlar, hızla yayılan Delta varyantının şifrelerini çözebilmek için emek harcamalar yürütüyor. O çalışmalardan biri de Çin’de Guangdong Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi’nde gerçekleştirildi. Uzmanlar, 2021 senesinde hastalanan ve B.1.617.2. olarak da malum Delta varyantına yakalanan 62 hastayla, 2020 senesinde corona virüsüne yakalanan 63 hastanın verilerini karşılaştırdı.

Kuluçka süresi kısa

Daily Mail’in haberine nazaran uzmanlar, Delta varyantının iyi mi bu kadar hızla yayıldığını neticelerle ortaya koydu. Çalışmada Delta varyantına yakalanan hastalarda virüsün kendisini oldukca daha süratli kopyaladığı ve vücuttaki kuluçka süresinin de oldukca daha kısa olduğu ortaya çıktı.

Delta varyantındaki kopya sayısının 1000 kat daha çok olduğu, 2019’da Wuhan’da ortaya çıkan orijinal virüsten 3 kat daha süratli bulaştığı açıklandı.

Bir ayda yüzde 10’dan yüzde 83’e

Uzmanlar, bu verilerin varyantın hızla baskın hale gelmesinin anahtarı bulunduğunu altını çizdi. Virüsün en oldukca can almış olduğu ABD’de Haziran ayı ortasında yepyeni vakaların yalnızca yüzde 10’u Delta varyantı olarak tespit edilirken, bu oran Temmuz ayı ortasında yüzde 83.2’ye terfi etti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *