Delta varyantının tam aşılılara da bulaştığı ortaya çıktı

Dünya genelinde 5 milyonu aşkın kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan corona virüsü tesirini sürdürürken, bir taraftan da varyantlar kaygı yaratıyor. Aşıların etkinliğine de gölge düşüren varyantlarla ilgili Hindistan’da mühim bir çalışmaya imza atıldı.

34.5 milyon kişiyle en oldukça vakanın görüldüğü ikinci ülke olan Hindistan’da son 24 saatte 9 bin 283 kişiye corona virüsü teşhisi koyuldu. Uzmanlar, aşılama oranı artmasına karşın olay sayılarının beklenildiği kadar düşmemesini mercek altına aldı.

Riski ortadan kaldırmıyor

INSACOG, Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Konseyi (CSIR) ve Ulusal Hastalık Denetim Merkezi (NCDC) tarafınca yürütülen çalışmada, iki değişik hastanedeki 113 olay incelendi. Sıhhat çalışanı olan bu kişilerin corona virüsüne karşı iki doz olarak tam aşılandığı açıklandı.

Uzmanlar, aşının hastalığın ağır geçirilmesini önlese de, Delta varyantında bulaşma riskini ortadan kaldıramadığı sonucuna vardı. Bu kapsamda virüsün yayılmasını önleme ve denetim stratejilerinin gözden geçirilmesi gerektiği ifade edildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *