Deniz Zeyrek, ‘Londra formülü’nü deklare etti! Tam kapanmanın arkasından kademeli normalleşme!

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek, ’17 Mayıs sonrası ne olacak’ başlığıyla piyasaya çıkan yazısında 17 Mayıs’ta günlük olay sayısının 5 binler seviyesine düşeceğinin tahmin edildiğini söylemiş oldu.

Bu çerçevede 17 Mayıs’tan sonrasında tam kapanma sürecinin uzatılması değil, kademeli bir ‘normalleşmeye geçiş’ programının planlandığını ifade eden Zeyrek, geçen hafta ilgililere “17 Mayıs’tan itibaren nasıl bir yol haritası izlenecek?” sorusunu yönelttiğini aktardı.

Zeyrek, ulaşmış olduğu detayları şöyleki paylaştı:

■ Okullar bu periyodu uzaktan eğitimle kapatacak. Eylülde yepyeni dönem açılana dek okul binalarının havalandırma, hijyen sorunları çözülmeye, aşısız öğretmen bırakılmamaya çalışılacak ve 2021-2022 eğitim öğretim yılının karşı karşıya yapılması için hazırlık yapılacak.

■ 17 Mayıs’tan itibaren restoran ve kafeler Londra formülüyle açılacak. Şu demek oluyor ki bir tek açık hava bölümleri olacak. Peki açık alanı olmayan restoranlar ne meydana getirecek? Hükümet, mahalli yönetimlere açık alanı olmayan kafe ve lokantalara kapı önüne masa konulması mevzusunda kolaylık sağlanması yönünde telkinde bulunacak.

■ 17 Mayıs’tan itibaren AVM‘ler, spor salonları, berberler de açılacak.

Sokağa çıkma yasağı hafta içi 21.00’den itibaren sürecek. Hafta sonları ise pazar günü yasak olacak.

■ 1 Haziran’dan itibaren ikinci aşamaya geçilecek. Hafta içi sokağa çıkma yasağı 22.45’e çekilecek ve pazar günü yasak olmaktan çıkacak.

■ Her şey öngörüldüğü şeklinde giderse Temmuz ortasından itibaren akşam yasağı 23.45’e ya da 24.00’e çekilecek.

Zeyrek, normalleşme döneminde aşılama çalışmalarına da ağırlık verileceğini belirtti.

“Mayıs sonuna dek üç ayrı kaynaktan 30 milyon doz aşı gelmesi öngörülüyor. Bu aşılar mayıs ayı boyunca uygulanırsa ve normalleşme planlandığı gibi giderse, Türkiye rahat bir yaz sezonu geçirebilir” ifadesini kullanan Zeyrek, bu rahatlığın bir tek lokanta-kafe sektörüne değil, gezim sektörüne ve onun etkilediği onlarca sektöre yarayacağını altını çizdi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *