Disney’in efsanevi sanatçısı Ruthie Tompson, yaşamını yitirdi

Disney’de animasyon bölümünün çalışanlarından Ruthie Tompson, 111 yaşlarında hayata gözlerini yumdu. Tompson’ın Pazar günü Hollywood’un yaşlı üyeleri için kurulan bakımevinde öldüğü ortaya çıktı. 

Walt Disney Yönetim Kurulu Başkanı Bob Iger, yapmış olduğu açıklamada “Gülümsemesini ve harika mizah anlayışını özleyecek olsak da, olağanüstü çalışması ve öncü ruhu sonsuza dek hepimize ilham kaynağı olacak” ifadelerini kullandı.

Kariyerine Walt Disney Stüdyoları’nda ressam olarak süregelen Tompson, Disney animasyon filmlerinin altın çağlarında pek fazlaca yapımda çalıştı.

1937 yapımı “Pamuk Prenses ve 7 Cüceler” ile Disney hayatına giren Tompson’ın yapım aşamasında çalmış olduğu öteki filmler içinde, “Pinokyo” (1940), “Fantasia” (1940), “Dumbo” (1941), “Uyuyan Güzel” (1959), “Mary Poppins” (1964), “The Aristocats” (1970) ve “Robin Hood” (1973) içeriyor.

Disney’de animasyon sanatçısı ve kamera teknisyeni olarak senelerce vazife meydana getiren Tompson, animasyon ve arka planları filme çekmek için kullanılan kamera mekaniğinin gelişimine destek olması sebebiyle 1952 senesinde Internasyonal Fotoğrafçılar Birliği’ne çağrı edildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *