Dolandırıcılar kralı Raki, yaşamını yitirdi

80’li yılların Meşhur dolandırıcısı, ‘Raki’ lakaplı Cenup Zobu, 82 yaşlarında yaşamını yitirdi. Meşhur oyuncu Melike Zobu’nun da babası olan Raki, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcısı olarak tanınan Sülün Osman‘ın arkasından gelen ikinci isimdi. 

Özgürlük gazetesinin haberine bakılırsa Cenup Zobu General Hasan Rıza Zobu’nun torunu, Moskova Büyükelçisi Şemsettin Zobu’nun oğlu, işadamı Şimal Zobu’nun ağabeyi, oyuncu Melike Zobu’nun da babasıydı. Sadece onu Meşhur icra eden akrabaları değil bizzat kendisiydi.

1980’li yıllarda dolar taşımanın yasak olduğu günleri, kendi kanalıyla kazanç kapısına dönüştürmüştü. ‘Sülün Osman’ lakaplı Osman Ziya Sülün’den sonrasında ülkenin en büyük dolandırıcısı olarak anılıyordu. Hedefinde, kaçak yollardan döviz almak isteyen milyonerler vardı.

Çift kapıyı buluş etti

Şık giysileri, elinden düşürmediği purosu ile ‘keriz’ söylediği milyonerlerle lüks otellerde buluşup pazarlık yapardı. Seçtiği otellerin bilhassa iki giriş-çıkışı olması ilk tercihiydi. ‘Çift kapı’ diye adlandırılan bu dolandırıcılık yöntemi hemen sonra moda oldu. Raki, buluşmuş olduğu kişiye oldukça ucuzdan dolar satacağını söyler, parasını aldıktan sonrasında otelin arka kapısından sırra kadem basardı. Dolandırılan kişiler, döviz kaçakçısı damgası yememek için polise de gidemezdi.

Subay kılığına girdi

ABD 6. Filosu’nun İstanbul’a gelişini fırsat bilmişti. Bulmuş olduğu ABD subayı üniformasıyla o devrin Meşhur otellerini konut tuttu. Bir otelde karşılaşmış olduğu o devrin Meşhur siyasetçisi Süleyman Demirel’le de bir ABD subayı şeklinde söyleşi etti. Demirel’in sohbet etmiş olduğu kişinin Raki olduğu anlaşılınca günlerce gazetelere mevzu oldu.

Cenup Zobu yaşı ilerleyince kendini ‘emekli’ etti. Son yıllarını 42 senelik yaşam arkadaşı Hale Zobu ile beraber Tuzla’daki evinde geçirdi. Kanser ve KOAH hastalığı iyice ilerlemişti. Durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırıldı, sadece kurtarılamadı.

Eşi Hale Zobu: Renkli bir kişilikti

Cenup Zobu için dün Zincirlikuyu Mezarlığı’nda cenaze namazı kılındı. Cenazesinde bir tek 20 şahıs vardı. Eşinin arkasından gözyaşı döken Hale Zobu, “22 yaşında Güney’e aşık oldum. 2 kızımız dünyaya geldi. Onun 2 kızı daha vardı. Kimse arkasından küfür etmezdi. Çok renkli bir kişiliğe sahipti. Kızım babasının kitabını hazırlayacak” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *