Dolar/TL’de dalgalanma sürüyor | Gundemtube.com

Dolar/TL ‘de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanmış olan değişiklik sonrasında yaşanmış olan dalgalanma haftanın ikinci gününde de etkili oldu.

Kurda yükseliş yüzde 1’i aşarken, 7,94 seviyesinin de üstü kontrol edildi. Kurda sonrasında aşağı yönlü bir hareket seyredildi ve Türk Lirası dolar karşısındaki kayıplarını sildi.

TCMB’deki vazife değişiminin arkasından ilk işlem gününde dolar/TL’de ilk kotasyonlarda yüzde 16’ya varan yükseliş kaydedilmiş ve 8,47 seviyeleri kaydedilmişti. Kurda dalgalı bigün yaşanırken kapanış 7,80 civarında olmuştu.

BIST 100 endeksi günü yüzde 10’a yakın kayıpla tamamlarken, Türkiye’nin 10 senelik lira eşeysel tahvil getirisi 483 baz puan yükselerek yüzde 18,89’dan kapanmış oldu. Aynı vadedeki dolar eşeysel tahvil getirisi ise bir günde 138 baz puan tırmandı.

Türkiye’nin 5 senelik CDS primi üstün dereceli günlük yükselişle 455 baz puana çıktı. Dolar/TL’nin 3 aylık opsiyon volatilitesi de yüzde 32’ye ulaştı.

Renaissance Capital yıl sonu dolar/TL tahminini 7,5’ten 9’a yükseltti. AllianceBernstein’den Shamaila Khan karar sonrası Türk tahvillerinin, gelişen ülkeler içinde en düşük cazibeye haiz tahviller haline geldiğini söylemiş oldu. Bloomberg TV’ye konuşan Khan, Türk Lirası’ndaki düşüşün enflasyona niçin olacağına da dikkat çekti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *