Duduk ustası Djivan Gasparyan vefat etti

Duduk çalgısını dünyaya tanıtan Ermeni sanatçı Djivan Gasparyan 92 yaşlarında vefat etti. Sanatçının ölüm haberini, aynı adı taşıyan duduk sanatçısı torunu Feysbuk hesabında duyurdu.

Kalan Müzik de sanatçının ölüm haberi üstüne bir paylaşım yaparak, “Kurucumuz Hasan Saltık‘ın yakın dostu, kıymetli sanatçımız Djivan Gasparyan‘ın vefat haberini duyurmaktan dolayı derin üzüntü içerisindeyiz. Ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dileriz” ifadelerini kullandı.

Djivan Gasparyan kimdir?

Ermenistan‘ın Godayk bölgesinde Solak kentinde 1928’de Muşlu bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Gasparyan, altı yaşlarında duduk çalmaya başladı. Ufak yaşta annesini yitirdi, babası İkinci Dünya Savaşı’na katıldı. Bu yüzden Gasparyan çocukluğunu yetimhanede geçirdi. 1947’de Moskova’ya gitti.

Gasparyan 1946’dan 1982’ye kadar Tatul Altunyan Halk Müziği ve Oyunları Topluluğu‘nda solist olarak yer aldı. Yapımcı-müzisyen Brian Eno 1989’da Moskova’da Sovyet halklarının müziklerini incelerken Gasparyan’ın müziği ile karşılaştı. Eno, Gasparyan’ı Londra’ya çağrı etti. Gasparyan’ın yurt haricinde piyasaya çıkan ilk albümü “I will not be sad in this world” bu zamanda kaydedildi. Erkan Oğur ile kaydettikleri “Fuad” albümü Kalan Müzik’ten gösterildi.

Duduk’un Efendisi” olarak da malum Gasparyan, 2006’da En İyi Geleneksel Dünya Müziği Albümü branşında Grammy ödüllerine de aday gösterilmişti. Sanatçı, 1973’te Ermenistan Halk Sanatçısı fahri unvanına kıymet görüldü. 2002’de WOMEX (World Music Expo) Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.

Erivan Devlet Müzik Konservatuarı‘nda öğretim görevlisi olan Gasparyan, birçok sanatçıya duduk’ta ustalaşmış düzeyde performans eğitimi vermiş ve yetiştirmişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *