Düdüklü Tencere ve Tandır İkisi Bir Arada Olabilir mi?

Düdüklü tencere ile pişen yemeğin öbürlerinden leziz bulunduğunu hepimiz bilir. Tandır ise bambaşka bir lezzet dünyasının kapısını aralar. Peki bu ikisi bir arada mümkün mü? Bu içerik bu probleminin cevabı üstüne kurulu. Doğal ki mümkün. Hem de “yeni nesil” ve fazlaca daha güvenli bir halde. Iyi mi mümkün olduğu ile ilgili kısma geleceğiz fakat ilkin düdüklü tencere ve tandırın yemeklerinize lezzet katan özelliklerini bir hatırlayalım.

Sırrı buharında

Buğu gücünden yararlanma prensibi ile çalışan düdüklü tencerenin sırrı buğu basıncında. Tazyik etkisiyle suyun kaynama derecesini 120 °C seviyelerine kadar arttırarak yemeklerin pişme sıcaklıklarını arttırabilmektedir. Böylelikle konvansiyonel pişirme yöntemine nazaran 2-3 kat daha süratli yemeklerin pişirilmesine olanak sağlar. Pişirme süresince buharın tencere içinde kalması sebebiyle yemekler gıda kıymetini daha çok koruyor ve daha leziz oluyor.

Çukurdan gelen lezzet

Tandır aslına bakarsak ilkel bir pişirme yöntemi. Sadece öyleki yemekler var ki tandırla piştiğinde alacağınız lezzeti başka hiçbir yöntemle alamıyorsunuz. Çukur kazılarak meydana getirilen tandır aslına bakarsak bir çeşit fırın. Bu yöntem Anadolu’nun birçok bölgesindeki köylerde hâlâ uygulanıyor. İnsanların bir çok zaruretten ziyade lezzeti için onu tercih ediyor.

Peki bu iki yöntem iyi mi birleşecek? Bu probleminin cevabı Arçelik’te…Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *