Dünyanın en fena 100 istilacı yabancı türünden 14’ü Türkiye’de

Ziraat ve Orman Bakanlığı Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü tarafınca Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında ‘Küresel Çevre Fonu’ finansal desteğiyle yürütülen ‘Önemli Denizel Biyolojik Çeşitlilik Alanlarında İstilacı Yabancı Türlerin Tehditlerinin Değerlendirilmesi Projesi’nde (GEF VI Projesi) emek harcamalar devam ediyor. İstilacı yabancı türlerin girişlerinin engellenmesi, denetim edilmesi, yayılmasının engellenmesi, üremesinin durdurulması ve yönetimi için başlatılan projede istilacı türlere yönelik veriler tespit edildi.

İSTİLACI YABANCI TÜR SAYISI 105’E YÜKSELDİ

Buna nazaran Akdeniz’de yabancı tür sayısı 1000’i aşarken, 2020 yılı itibarıyla Türkiye denizlerinde yabancı tür sayısının 540’a, istilacı yabancı tür sayısının da 105’e yükseldiği belirlendi. Karadeniz’de 28, Marmara Denizi’nde 124, Ege Denizi’nde 253 ve Akdeniz’de 413 yabancı tür görüldü. Dünya Doğayı ve Naturel Kaynakları Koruma Birliği tarafınca yayımlayan dünyanın en fena 100 istilacı yabancı türünden 14’ü de Türkiye’de saptandı. Varlığı tespit edilen bu istilacı türler içinde en tehlikelileri aslan balığı, balon balığı, taşbalığı, deniz salyangozu, göçmen denizanası, çizgili yılan kedi balığı örnek yayınlandı. Türkiye’de istilacı yabancı türler hem sucul, hem de karasal ortamlarda ekonomik, toplumsal ve çevresel problemler meydana getirirken, küresel olarak biyoçeşitlilik üstüne büyük tehdit oluşturuyor.

Taş balığı

NASIL GELİYORLAR?

Türkiye’ye akvaryumculuk, akuakültür, bahçe düzenleme, balıklandırma ve rekreasyonel amaçlar şeklinde yollarla, Süveyş Kanalı vasıtasıyla yada gemilerin balast suyu şeklinde yollarla gelen istilacı yabancı türlerle mücadelede erken teşhis, süratli değerlendirme ve süratli müdahale fazlaca mühim rol oynuyor. İstilacı yabancı türlerin, mahalli türlerin ve ekosistemin korunması, insan sağlığı ve iktisat üstüne baskı olmaktan çıkarılması için ortadan kaldırması, denetim edilmesi, yayılmasının engellenmesi ve üremesinin durdurulması gerekiyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *