EGE DENİZİ’NDE 10 AYDA 17 BİN 587 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI

EGE Bölgesi’ndeki şehirlerde yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan toplam 17 bin 587 kaçak göçmen, bu senenin ilk 10 aylık döneminde Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ege Denizi‘nde düzensiz göçle mücadele faaliyetlerine yönelik 1 Ocak-31 Ekim 2021 tarihleri arasındaki ‘Düzensiz Göç İstatistikleri Raporu’nu yayınladı. Rapora gore; bu senenin ilk 10 aylık döneminde, 17 bin 587 göçmen yasa dışı yollarla Yunanistan adalarına kaçmaya çalışırken yakalandı.

Kaçak geçişisin en yoğun olduğu vakit ise mart ile eylül ayları arası olarak öne çıktı. Eylül ayında 3 bin 682 geçiş yapılmaya çalışılarak en yüksek rakama ulaşılırken en düşük 391 şahıs ile ocak ayı kayıtlara geçti. Geçişler esnasında 8 kaçak göçmenin öldüğü, 78 organizatörün ise yakalandığı açıklandı. Düzensiz göç faaliyetlerinin ise çoğu zaman İzmir’in Çeşme, Foça, Seferihisar, Muğla’nın Marmaris Bodrum, Fethiye ve Datça, Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçeleri ile Balıkesir’in Ayvalık şeklinde gezinsel şehirlerde yoğunlaştığı görüldü.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca düzensiz göçün engellenmesi için 3 arama kurtarma gemisi, 41 Sahil Güvenlik botunun ortalama 3 bin saat seyir yapmış olduğu, 11 helikopterin de vazife yapmış olduğu bildirildi.

Raporda ek olarak 2020 senesinde düzensiz göç vaka sayısının 553 olduğu, 17 bin 950 kaçak göçmenin ve 41 organizatörün yakalandığı, 37 kişinin denizlerde yaşamını yitirdiği açıklandı.
Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *