Ekvadorlu sporcu Alex Quinonez, uğramış olduğu silahlı saldırıda yaşamını yitirdi

Cenup ABD ülkesi Ekvador‘da en tanınmış sporcularından Alex Quinonez’e, Guyaquil şehrinde bir avmsinin haricinde kimliği belirsiz kişilerce silahlı hücum düzenlendi. Hücum sonucu 32 yaşındaki Quinonez yaşamını kaybederken, Quinonez’in tarafındaki bir şahıs de yaralandı.

Ekvador Spor Bakanlığı toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Sporcumuz Alex Quinonez‘in öldürüldüğünü büyük üzüntüyle doğruluyoruz. Hayal kurmamıza müsaade eden, bizi duygulandıran büyük bir sporcuyu kaybettik, o bu ülkenin yetiştirdiği en büyük atletti” ifadelerini kullandı.

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso da toplumsal medya hesabından vakaya ilişkin izahat yaparak, “Rahatlık içinde yatsın, onu öldürenler cezasız kalmayacak” dedi.

Öte taraftan kısa mesafe koşucusu Quinonez, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 200 metrede bronz madalya kazanmış, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda ise aynı mesafede 7. olmuştu.

Ekvador’da artan kabahat oranları ohal duyuru ettirdi

Ekvador Devlet Başkanı Lasso artan kabahat oranı sebebiyle bu haftanın başlarında ülke genelinde muhteşem hal duyuru (OHAL) etmişti. Lasso devlet televizyonunda gösterilen konuşmasında, “Ekvador sokaklarında tek bir düşman var, uyuşturucu kaçakçılığı. Olağanüstü hal ilan ettiğimiz için silahlı kuvvetlerimiz ve polisimiz sokaklarda güçlü bir şekilde hissedilecek” ifadelerini kullanmıştı. Uyuşturucu kaçakçılığı arttıkça katliam ve hırsızlık şeklinde suçların da arttığını vurgulayan Lasso, güvenlik güçlerini korumak için yepyeni bir birim de kurulduğunu belirtmişti. Lasso ek olarak, OHAL’in ilk etapta 60 gün süreyle yürürlükte kalacağını ifade etmişti. Resmi sayılara bakılırsa, ülkede bu senenin ilk 8 ayında işlenen katliam sayısı geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla 2 kat artmış durumda.

Kenyalı atlet de bu ay içinde öldürüldü

Kenya’yı olimpiyatlarda temsil eden genç atlet Agnes Tirop da geçtiğimiz günlerde evinde bıçaklanmıştı. Kenyalı atletin eşi katliam şüphesiyle gözaltına alınmıştı. Genç atlet Tirop, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda 5 bin metre yarışında 4. olmuş, Almanya’daki Rekorlara Giden Yol Yarışı’nda ise “kadınlar 10 bin metre” rekorunu kırmıştı.

Alex Quinonez kimdir?

11 Ağustos 1989 tarihinde Esmeraldas, Ekvador’da dünyaya gelen Álex Leonardo Quiñónez Martínez, 100 metre ve 200 metrede yarışan bir sprinterdi. 2012 İbero-Amerikan Atletizm Şampiyonası’nda 200 m’de 20.34’lük ulusal rekoru ile Olimpiyatlara katılma hakkı kazanmıştır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *