Emekli Orgeneral Edip Başer yaşamını yitirdi

Emekli Orgeneral Halit Edip Başer 79 yaşlarında vefat etti.

Alınan bilgiye nazaran Başer, sıhhat sorunları sebebiyle bir süredir tedavi görmüş olduğu hususi bir hastanede saat 19.10 sularında yaşamını yitirdi.

Genelkurmay İkinci Başkanlığı ve 2. Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunan Başer, 2002 senesinde emekli olmuştu.

Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ da vefat haberini, “Genç rütbelerden beri beraber olduğumuz, kendisini tanımaktan her zaman onur duyduğum, değerli komutanım, sevgili abim, Emekli Orgeneral Edip Başer’i kaybettik. Üzüntümüz çok büyük” duyurdu.

Edip Başer kimdir?

Emekli Orgeneral Başer, 1942 senesinde Gaziantep’te dünyaya geldi. 1961 senesinde Kara Harp Okulu’ndan, 1963 senesinde Piyade Okulu’ndan mezun oldu. 1970 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri’ne bağlı çeşitli birliklerde ekip ve bölük komutanlığı yapmış oldu. 1972 senesinde Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu.

Kurmay subay olarak Brüksel’deki NATO Internasyonal Askeri Karargahında Harekât Dairesi Cari Harekât Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji Plan Dairesi Strateji Şubesi Kısım Amirliği, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1986 senesinde Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Napoli’deki NATO Cenup Avrupa Bağlaşık Kuvvetler Komutanlığı’nda İstihbarat Daire Başkanlığı ve 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş oldu.

1990 senesinde Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığı, Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Başbakan Askeri Danışmanlığı görevlerini yürüttü.

1994 senesinde Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede 3. Kolordu Komutanlığı görevinde bulunmuş oldu.

1998 senesinde Orgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede NATO Güneydoğu Avrupa Bağlaşık Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay II. Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonrasında 2. Ordu Komutanlığı’na atandı. 30 Ağustos 2002 tarihinde emekli oldu.

Emekli olduktan sonrasında Eylül 2006 – Ocak 2007 tarihleri içinde PKK ile Savaşım Hususi Koordinatörü olarak vazife yapmış oldu. Ondan sonra Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *