Emine Erdoğan, ‘Afrika Seyahatlerim’ isminde ilk kitabının tanıtımını yapmış oldu

Emine Erdoğan, tanıtımda yapmış olduğu konuşmasına, BM’nin gündeminde yer tutan barışın korunmasından, yoksullukla mücadeleye, insan haklarından, iklim değişikliğine kadar birçok başlıktan Afrika ülkelerinin orantısız halde etkilendiğini belirterek başladı.

Emine Erdoğan, öte taraftan Afrika’nın iki binin üstünde dil ve etnik topluluğa haiz, 1 milyarı aşkın nüfusu olan büyük bir zenginlik olduğuna vurgu yaparak, bu potansiyelin Afrika’yı 21’inci yüzyılın parlayan yıldızı yapacağına canı gönülden inandığını dile getirdi.

“Dünyanın neresine dağılmış olursak olalım insanlık tek ve bütün bir ailedir”

Türkiye’nin 2005 senesinde başlatmış olduğu Afrika açılımının Afrika ile olan kadim dostluğun perçinlenmesine vesile bulunduğunu ifade eden Emine Erdoğan konuşmasının devamında Afrika seyahatlerine atıf yaparak, “Bende ayrı ayrı hatıraları olan her bir yolculukta, endişenin, neşenin, gözyaşının, dünyanın her yerinde aynı olduğuna yakından şahit oldum. İnsanlığın bütün duygularının evrensel olduğunu içselleştirdim. Anne kalbinin evrensel ritmini işittim. Dünyanın neresine dağılmış olursak olalım insanlık tek ve bütün bir ailedir. Bu bakış açısına sahip olmak, din, dil, ırk ayrımı gözetmeden, kardeşçe kucaklaşmanın anahtarıdır. Birbirinden zengin kültürler barındıran eşsiz Afrika coğrafyasını keşfetme heyecanı sırasında, ‘öteki’ni değil, yakınlıkları keşfettim. Yüzyıllar boyunca sömürgeye, yoksulluğa konu olmuş Afrika’nın, bambaşka bir yüzünü gördüm” diye konuştu.

Afrika’ya yapmış olduğu yolculukların insanlık ailesine karşı olan sorumluluklarını derinden hissettirdiğini dile getiren Emine Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Türk milleti, tarihi boyunca bu öğretiyi bir yaşam kültürü hâline getirmiştir. Dünyanın neresinden bir ah yükselse, Türkiye oraya insani yardım taşımıştır. Bu miras, hayatım boyunca manevi pusulam oldu. Öte yandan, annem Hayriye Hanım’ın, ismiyle müsemma hayırsever kişiliğinin izdüşümü olan bu vicdan mirasını, ben de torunlarıma bırakmak istedim. ‘Öteki’ değil, ‘biz’ diyebilmenin güzelliğini insanlara hediye edebilirsem ne mutlu bana. Umarım, naçizane bir araya getirdiğim bu satırlar, kalpten kalbe ulaşan bir sevgi köprüsü kurar.”

Emine Erdoğan, “Bu kitap Afrika seyahatlerim öncesinde yaptığımız çok yönlü hazırlıklara, bizleri hep güler yüzleriyle karşılayan First Lady dostlarımın verdiği bilgilere, büyükelçilerimiz ve eşlerinden öğrendiklerime ve sıcak Afrika insanlarının gözlerinden okuduklarıma dayanıyor. Her birine, bana öğrettikleri için, şükran borçluyum” diyerek sözlerini tamamladı.

Emine Erdoğan‘ın, ‘Afrika Seyahatlerim‘ adlı kitabının tanıtımına; Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı’nın eşi ile Brundi, Şimal Makedonya, Litvanya, Maldivler, Sierra Leone ve Komorlar First Leydilerinin yanı sıra, Eritre Sürekli Temsilcisi Sophia Tesfamarian, Rwanda Sürekli Temsilcisi Valentine Rugwabiza, Dışişleri, Millî Müdafa ve Tecim Bakanlarının eşleri, milletvekilleri ve STK temsilcileri katıldı.

Tanıtımda Birleşmiş Milletler Genel Yazman Vekili Amina Mohammed de bir konuşma yapmış oldu.

Afrika’nın, halkları ve kültürlerinin, yaşamış olduğu zorlukların ve en çok da fazla gençlerinin, kadınlarının ve kızlarının yaşamını değişiklik yapma fırsatlarını gözler önüne seren bu etkinlikte bulunmaktan sevinç duyduğunu söyleyen Birleşmiş Milletler Genel Yazman Vekili Mohammed, “Bu kitabın Afrika ile ilgili benzer girişimlere ilham vermesini umuyorum ve bu umudumun buradaki birçok kişi tarafından paylaşıldığını biliyorum” dedi.

Türkiye’nin 2005 senesinde Afrika girişiminin başlamasından bu yana BM’nin Türkiye ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın da (TİKA) aralarında bulunmuş olduğu Türk kuruluşları ile beraber Afrika’da kalkınma projelerine imza attığını vurgulayan Birleşmiş Milletler Genel Yazman Vekili Mohammed, Kovid-19 salgınının Afrika’daki kalkınma projeleri de etkilediği bu zamanda, Türkiye’nin ortak olduğu sürdürülebilir kalkınma projelerinin her zamankinden daha mühim bulunduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler Genel Yazman Vekili Mohammed, Emine Erdoğan’a, “Bu kitaptaki çağrınız gelişmekte olan ülkeleri insan merkezli olmaya ve insana öncelik vermeye teşvik etmesi bakımından olağanüstü bir örnek sunuyor. Liderliğiniz ve dostluğunuz için ve kimsenin geride kalmayacağı sürdürülebilir bir gelecek kurma çalışmalarımıza verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim” diye seslendi.

Kitabının bütün geliri, afrikalı hanım ve ufaklıklara sıhhat ve eğitim yardımı olarak ulaştırılacak

Afrika Birliği BM nezdinde Sürekli Gözlemcisi Büyükelçi Fatima Kyari Mohammed kitap aleyhinde şunları kaydetti: “Bu çok güzel bir girişim, tüm gelirlerinin ihtiyacı olan kadınlara ve çocuklara gidecek olması da memnuniyet verici. Kitap, Afrika ile ilgili farklı bir perspektif sunuyor. Afrika yalnızca açlık, fakirlik ve hastalık değildir. Kaynaklarla dolu, muhteşem bir kıtadır. Bu kitap Afrika ile ilgili anlatıyı değiştirmek için güzel bir fırsat.”

Emine Erdoğan, anası Hayriye Hanım’a atfettiği “Afrika Seyahatlerim” adlı ilk kitabında, 2014-2020 yıllarında; Cezayir, Ekvator Ginesi, Etiyopya, Cibuti, Somali, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Gine, Uganda, Kenya, Tanzanya, Mozambik, Madagaskar, Sudan, Çad, Tunus, Moritanya, Mali, Cenup Afrika Cumhuriyeti, Zambiya, Gambiya ve Senegal olmak suretiyle 23 Afrika ülkesine gerçekleştirdiği seyahatlerdeki anılarına yer verdi. “Afrika Seyahatlerim” kitabının bütün gelirinin, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ne bağışlanarak, Afrikalı hanım ve ufaklıklara, sıhhat ve eğitim yardımı olarak ulaştırılacağı açıklandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *