Emmy Ödülleri sahiplerini buldu – Magazin Mahallesi Kültür

Eğlence dünyasının en mühim etkinlilerinden kabul edilen Emmy Ödülleri dün gece Los Angeles’ta sahiplerini buldu. Corona virüsü sebebiyle geçen yıl sönük bir halde geçen Emmy Ödülleri’ne fazlaca sayıda Meşhur sanatçının iştirak etmesi gündem olurken drama ve güldürü dallarında sürpriz olmadı.

Şovmen Cedric Antonio Kyles’ın ev sahipliği yapmış olduğu etkinlikte Crown, en iyi drama branşında yapım ödülünü kazanırken Jason Sudeikis’in yer almış olduğu Ted Lasso ise ilk sezonunda en iyi güldürü branşında ödül kazanmıştır.

Geçen yıl gösterilen ve dünya genelinde satranç seti satışlarının artmasına sebep olan The Queen’s Gambit ise Üstün Mini Dizi ödülünün yanı sıra Mini Dizi ya da Antolojide Üstün Yönetmen ödülünü kazanmıştır.

Ted Lasso’nun yıldızı Sudeikis güldürü branşında en iyi adam oyuncu ödülünü kazanırken Hacks dizisinin 70 yaşındaki yıldızı Jean Smart da güldürü branşında en iyi hanım oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Smart konuşmasında Mart ayında 71 yaşlarında yaşamını yitiren eşi Richard Gilliland’ı andı. Smart, “Sen, kariyerini geri plana atmasaydın ben bugün burada olamazdım. Sayesinde olağanüstü fırsatların değerlendirebildim” dedi.

Drama branşında en iyi adam oyuncu ödülünü The Crown dizisinde Prens Charles’ı canlandıran Josh O’Connor kazanırken en iyi hanım oyuncu ödülünü ise Kraliçe Elizabeth’i canlandıran Olivia Colman kazanmıştır.

Dizide Prens Philip’i canlandıran Tobias Menzies, drama branşında en iyi destek adam oyuncu ödülünü evine götürürken, Margaret Thatcher’ı canlandıran Gillian Anderson da en iyi destek hanım oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Güldürü branşında ise Ted Lasso birçok ödül kazanmıştır. Brett Goldstein, güldürü branşında en iyi destek adam oyuncu ödülünü kazanırken, Hannah Waddingham da aynı kategoride en iyi destek hanım oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Platformlar arasındaki harp kızışıyor

Emmy’de ödüllerin sahiplerini bulmasıyla beraber içerik seyretme platformları arasındaki rekabet de kızışmaya başladı. Daha ilkin bu tür etkinliklerden eli boş dönen Apple’ın Apple TV+ uygulaması Ted Lasso ile geceye damga vurdu.

Netflix ise televizyonun en mühim ödüllerinden kabul edilen drama kategorisinde en iyi film ödülünü The Crown ile kazanmıştır. Netflix bu ödülü ilk kez kazanarak geceye damga vurdu. Netflix ek olarak bir yılda 44 ödül kazanarak, 1974’te CBS’in elde etmiş olduğu rekoru da egale etti.

Son dönemde Apple ve Netflix’in yanı sıra Walt Disney’in AT&T’nin ve Amazon’un kendi kurmuş oldukları platformlar içinde ciddi bir rekabet yaşanıyor. Rakiplerine bakılırsa yalnız “özel içerik” sunma vaadiyle ortaya çıkan Apple TV+ geçen yıl Billy Crudup ile The Morning Show güldürü branşında en iyi destek adam oyuncu ödülünü kazanmıştı.

Netflix’in en büyük rakibi olarak lanse edilen HBO Max ise 19 ödül kazanarak rakibinin arkasında kaldı. Disney’in platformu Disney+ ise WandaVision ve The Mandalorian başta olmak suretiyle 13 ödülün sahibi oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *