En kolay şekilde kahve makinesini temizlemenin yolları! Kahve makinesinden kireç çıkar mı?

Evde ya da iş yerinde kullandığınız kahve makinesi zaman içinde kireçlenerek borularının tıkanmasına güzel kahve yapmamaya adım atar. Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan etkili bir kahve makinesi temizleme yöntemi bulmaktır. Sizler için en kolay şekilde kahve makinesini temizlemenin yollarını ve kahve makinesinden kireç çıkarma yöntemlerini paylaşıyoruz.

Kahve makinesi, ayrı bir kapta su kaynatmayı gerektirmeyen kahve pişirme aracıdır. Kahve çekirdekleri kağıt ya da metalden yapılmış bir süzgeçten geçirilir. Soğuk su ayrı bir bölmeye alınır ve kaynayıncaya dek ısıtılır. Bu su ondan sonra filtreye aktarılır. Devletimizde bolca oranda bilhassa de çalışanların tükettiği kahve aslen bir Osmanlı geleneğidir. Oldukça eski yıllarda Saraydaki padişahların sevmiş olarak tükettiği kahve vücut sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Uzmanların gün içinde 1 fincan kahvenin bütün damar tıkanıklığını önlediğini bununla birlikte vücuda enerji sağladığını vurguluyor. Hal bu şekilde iken sık sık kahve pişirmek için ustalaşmış kahve makinesi satın alıyoruz. Şimdilerde her insanın evinde bulunan kahve makineleri iş yerlerinde de kesinlikle bulunuyor. Her geçen gün çeşitlenip gelişen kahve makineleri, kahve sevenlerin vazgeçilmezi olarak hem zamandan hem de enerjiden kazandırıyor. Kahve makineleri her ne kadar yaşamı kolaylaştırsa da meydana getirilen araştırmalar doğru temizlenmeyen kahve makinelerinin bakteri ve küf ürettiğini, üstelik zaman içinde kahvenin lezzetini de öldürdüğünü kanıtlıyor. Peki kahve makinesi iyi mi temizlenir?

KAHVE MAKİNESİ TEMİZLENİN EN KOLAY YOLU

Kahve makinenizin kısa sürede bozulmaması için kesinlikle her kullanımdan sonrasında sabun ve ılık su ile yıkamalısınız.

Kahve makinesinin filtresini yıkarken sert hareketler yerine narin ve yavaş dokunuşlarda bulunun. Filtrenizi bulaşık makinesine atmadan ilkin kullanım kılavuzuna danışın. Bazı makine filtreleri makineye atılsa dahi en sıhhatli ve güvenli yöntemin elde yıkama bulunduğunu unutmamalısınız.

Makineyi kullandıkça suyun içinde mineraller zaman içinde tortu ya da öteki adıyla kireç biriktirir. Bu kireçleri derhal temizlemediğiniz vakit kahvenizin daha geç damlamasına niçin olur. Bunu önlemek için sirkeli suyla ayda 1 kez temizleyebilirsiniz.

SİRKELİ SU İLE KAHVE MAKİNESİ TEMİZLEME

Su haznesine eşit oranda hazırladığınız beyaz sirkeli su karışımını dökün ve makineyi çalıştırın. Demleme işleminin yarısında makinenizi kapatın ve 30 dakika bu şekilde beklemeye alın. Hemen sonra makineyi tekrardan çalıştırın ve demleme işlemini tamamlayın. Sonrasında demlikteki sirkeli suyu boşaltarak hazneyi tekrardan yalnız su ile doldurun ve makineyi yeniden çalıştırın.

SOĞUK SU VE SİTRİK ASİT İLE KAHVE MAKİNESİ TEMİZLEME

4 su bardağı içinde bir parça sitrik asidin erimesini sağlayın. Bu karışıma ondan sonra 4 su bardağı soğuk su ilave edin. Makineyi çalıştırın ve demlenme işlemi arkasından karışımı dökün. Makineyi kapatıp 15 dakika kadar ısısının düşmesini bekleyin. Sonrasında hazneyi durulayın ve yalnızca soğuk su ile makineyi tekrardan çalıştırın.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *