Engel tanımayan festival başlıyor – Magazin Mahallesi Kültür

2013’te beyaz perdeye ilgi duyan gençler tarafınca filmleri engelli bireylerin erişimine uygun hale getirme hedefiyle başlatılan ‘Engelsiz Filmler Festivali‘ devam ediyor.

Filmlerin değişik engellere haiz bireylerin erişimine uygun şekilde düzenlenmiş olduğu festival kapsamında, görme engelli bireyler için sesli betimleme, işitme engelliler için işaret dili ve detaylı altyazılar yer ediniyor. Bütün festival mekanları ortopedik engelli bireylerin gereksinimleri gözetilerek seçiliyor. Programı her bireyi kapsayacak şekilde geliştirmeyi sürdüren festivalde otizmli bireylere yönelik hususi gösterimler de yapılıyor.

Sinemaseverlerle 11-17 Ekim tarihleri içinde 9’uncu kez buluşmaya hazırlanan festivalin bu seneki programı da belli olmaya başladı. Festivalin bu yılki yeniliklerinden biri de müzik ve sesin dönüştürücü gücüne odaklanan filmlere kulak vererek, dünyanın değişik coğrafyalarında müziği ya da sesi merkezine alan hikayeleri izleyeceğimiz “Oditoryum” seçkisi olacak. Hakim bakış açısını sorgulayıp değişik bakış açıları sunan renkli seçki alternatif bir beyaz perde deneyimi vadediyor. Seçkinin filmlerinden biri; görme engeli tırmanışçı Jesse Dufton’ın İskoçya’daki ikonik Hoy’un Yaşlı Adamı kayalığına tırmanma öyküsünü aktarırken seyircilerin nefeslerini kesecek esin verici ‘Kör Tırmanış’ (Climbing Blind) olacak. Doğduğunda yalnızca yüzde 20 gören ve kendisine ender görülen bir göz hastalığı teşhisi konan, gitgide azalan görme yitirilmesine karşın tırmanma macerasına devam eden azim dolu bir karakter olan Dufton’ı seyirciyle tanıştıracak ödüllü filmin Türkiye’deki ilk vizyonu Engelsiz Filmler Festivali‘nde yapılacak.

Festivalde ek olarak Dünya’nın değişik coğrafya ve kültürlerinden hikayeler de Kaleydoskop seçkisiyle sinemaseverlerle buluşacak.

Gösterimler parasız

9 animasyon filmin yer almış olduğu “Çocuklar İçin” seçkisi ise küçük seyircilere film seyretme alışkanlığı ve beyaz perde kültürü kazandırmayı amaçlıyor. Puruli Kültür Sanat tarafınca düzenlenen festival, her yıl olduğu şeklinde bu yıl de bütün gösterimlerini ücretsiz bir şekilde seyircilere sunacak. Bütün film gösterimleri ve öteki yan etkinliklerin sesli betimleme ve detaylı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olarak takip edilebileceği Engelsiz Filmler Festivali aleyhinde detaylı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşılabilecek.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *