Esnafı yumruklayan polisler görevden uzaklaştırıldı

Ordu‘nun Ünye ilçesinde iş yeri sahibi ve çalışanlar ile polisler arasında yaşanan gerginlikle ilgili Ordu Valiliği inceleme başlatarak 2 polisi açığa alırken, iş yeri sahibi Merve Gülay ise o gece yaşananları anlattı. Gülay, “Ünye’de son olarak kavga edecek insanoğlu olduğumuz halde hayatımızda ilk kez coplu ve yumruklu şiddete maruz kaldık. Ben yetkililerin gerekeni yapacağını umuyorum” dedi.

6 Temmuz gecesi meydana gelen vakada Cumhuriyet Meydanı’nda işletmesi bulunan Merve Gülay, iddiaya nazaran gelen polislerle yaşanmış olan münakaşa sonrası bir polis memurunun yumruklu ve coplu saldırısına uğradıklarını iddia etti. Yaşanmış olan vaka sonrası iş yerinin güvenlik kameralarına yansıyan görüntüde, münakaşanın büyümüş olduğu ve Merve Gülay’ın ise araya girerek çalışanlarını ve polisleri sakinleştirdiği görüldü.

GİZLİCE FOTOĞRAFIMIZI ÇEKTİ

Vaka gecesini özetleyen ve olayın halen şokunda olduğu görülen Merve Gülay, şunları söylemiş oldu;

6 Temmuz gece 24.00 sıralarında 2 bekçi arkadaşımız geldi. O sırada önümüzde bir müşterimiz vardı. Bizlere ‘Arkadaşlar, dışarı çıkma yasağı var, 24.00’ten sonrasında satış yapamazsınız. Müşterileriniz de dondurma alamaz’ dediler. Ikimiz de ‘Gerçekten mi yasak var’ diyerek bilmediğimizi söyledik.

Zira 1 Temmuz’dan sonrasında ne yapacağız diye bekliyorduk. Hemen sonra ben de ‘satış yapmayalım arkadaşlar, ışıkları söndürün, tezgahımızı da geri çekelim’ dedik. Zira dondurma işi yaptığımız için hijyene ehemmiyet vermek zorundayız. Bekçiye de temizlemesi ve düzenlenmesi uzun süreceğini söylememin peşinden bizlere 10 dakikalık süre verdiğini söylemiş oldu. Daha sonrasında iş yerimizin köşesine giderek orada bizim gizlice fotoğrafımızı çekti.

*Ben çeken bekçiyi gördükten sonrasında sakince dışarı çıkarak ‘Bakar mısın, neden fotoğrafımızı çekiyorsun’ dedim. O da ‘çekerim’ dedi. Ben de ‘Madem çekeceksin karşımıza geç öyle çek’ dedim. Kendisi de ‘Bunu neden polemik yapıyorsun?’ dedi. Benimle açıkçası tartışmak istedi ve o sırada eşim geldi.

COPLARLA VE YUMRUKLARLA BİZE ŞİDDET UYGULADILAR

Hemen sonra eşim ve kardeşlerim konuştu. Ve olayın kapandığını düşündüm. Hemen sonra aradan 5 dakika kadar geçmesinin peşinden iş yerimizin önüne iki polis otosu geldi. Otomobilden inen polisler hiddetli bir halde iş yerimizin ruhsatlarını çıkarmamızı söylediler. Argolu bir halde kimliklerimizi istediler.

Ben de bu iş yerinin sahibi ben olduğumu söyledim ve gelen polis memuru ‘sen sen sen’ diyerek hepimizi dışarı çağırdı. Gelen işyar eşimin ensesinden tutmaya çalıştı. Ben bu vakada fazlaca ezildim. Ünye şeklinde bir yerde polislerle aramız fazlaca iyidir, sadece o memurları ilk kez gördüm ve tanımıyorum.

Biz dışarı çıktığımız şeklinde coplarla ve yumruklarla bizlere sertlik uyguladılar. Ve bizlere muntazam bir halde davranmadılar.

PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL ŞİDDET GÖRMEMELİYDİK

Bu şekilde bir vakada bayanın olduğu yerde şiddetin olmaması icap ettiğini söyleyen Gülay, “İş yerine polis memuru o tartışma sırasında araya giren arkadaşımıza yumruk salladı. Zaten kendisi de askeri personel. Hatta polis memuru arabasına gidip geri geldikten sonra bize cop kaldırarak vurmaya çalıştı. Bir bayanın olduğu yerde şiddet olmamalı. Memur da olsalar kimsenin bu denli davranmasına hakkı yok. Kadına şiddete hayır diyoruz ama güvendiğimiz kişilerden bu şekilde psikolojik ve fiziksel şiddet görmemeliydik” diye konuştu.

İKİ OLAYDA TOPLAM 4 POLİSE AÇIĞA ALINDI

Yaşanılan vaka sonrası Ordu Valiliği izahat yaparak görevli 2 polis memurunun açığa alındığını ve soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Valilikten meydana getirilen yazılı açıklamada, dün gece saat 00.00’da kapanması ihtiyaç duyulan iş yerlerini uyarma eden Ünye İlçe Güvenlik Müdürlüğüne bağlı kolluk kuvvetleri ile dondurmacı olan bir iş yeri sahibi ve çalışanları içinde istenmeyen olayın yaşandığı açıklandı.

Açıklamada, vakayla ilgili tarafların karşılıklı davacı-şikayetçi olmaları üstüne lüzumlu işlemlerin yapılarak, mevzunun adliyeye intikal ettirildiği belirtilerek, “Daha önce Altınordu ilçemizde bir esnafımızla polis ekipleri arasında yaşanan olayda, yapılan tetkik sonrasında 2 personelimiz görevden uzaklaştırılmış, konuyla ilgili soruşturma başlatılmış ve halen devam etmektedir. Bu olayda da yine 2 personel, Ordu Valiliğince görevden uzaklaştırılmış ve konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır. İlimizde gerçekleşen 2 olayda toplam 4 personelimiz yürütülen soruşturma çerçevesinde görevden uzaklaştırılmıştır” ifadelerine yer verildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *