Evden çalışan şirketlere siber hücum şoku: Maliyeti 62 milyar dolar

Almanya’da etkinlik yürüten Köln Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün tahminlerine nazaran, pandemi esnasında evden çalışmak Alman şirketlerine siber saldırılardan ortalama 53 milyar euro (62 milyar dolar) zarar verdi.

Geçtiğimiz yıl siber saldırıların Alman ekonomisine verdiği zarar 224 milyar euroya ulaşarak üstün dereceli kırmıştı. Bu sayı 2019’da hesaplanan değerin iki katından fazla. Bu zararın artışında ise uzaktan çalışmanın etkili olduğu düşünülüyor.

ZARARIN DÖRTTE BİRİ UZAKTAN ÇALIŞANLARDAN

Hesaplamalara nazaran nazaran, uzaktan çalışmanın yarattığı güvenlik sorunları artış miktarının ortalama dörtte birini oluşturuyor.

Bilgisayar korsanları için ev tipi kablosuz ağları hacklemek şirket ağlarına sızmaktan daha kolay olduğundan bu süreçte şirketlerin çalışanları evden daha çok hedef alınmaya başlandı.

2019 ve 2020’de siber güvenlik açıkları sebebiyle Alman şirketlerin uğramış olduğu zarar. (Kırmızı bölüm evden emek verme sebebiyle ortaya çıkan güvenlik açığından meydana gelen hasar) Grafik: Bloomberg

ŞİRKETLER GÜVENLİK BÜTÇESİNİ ARTIRMADI

Ek olarak anket verileri minik şirketleri içermediğinden, gerçek zarar sanılandan daha yüksek olabilir.

Dünyanın pek oldukça bölgesinde uzaktan emek verme kalıcı hale gelirken Almanya Federal Informasyon Güvenliği Ofisi’nin verilerine nazaran, Alman şirketlerinin yalnızca yüzde 16’sı pandemi esnasında dijital güvenlik bütçelerini artırdı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *