Ezber bozan bulgu! Koronavirüsten sakınan hastalık açıklandı!

İngiltere’de meydana getirilen yepyeni bir araştırmaya gore, soğuk algınlığı geçirmenin Covid‘e karşı koruma sağlayabileceği açıklandı.

Imperial College London’dan meydana getirilen yazılı açıklamada, Nature Communications bilimsel niteliği olan dergisinde piyasaya çıkan ve Imperial College London araştırmacıları tarafınca yönetilen çalışmanın, İngiltere’de bir çok insanoğlunun hemen hemen enfekte olmadığı ve SARS-CoV-2‘ye karşı aşılanmadığı Eylül 2020’de başladığı açıklandı.

Açıklamaya gore emek harcama, PCR ile doğrulanmış enfekte olan biriyle yaşayan ve bu yüzden virüse maruz kalmış 52 kişiyi içeriyor.

Katılımcılar, enfeksiyon geliştirip geliştirmediklerini belirlemek için başlangıçta, 4 ve 7 gün sonrasında PCR testleri yaptırdılar. 52 katılımcıdan virüse maruz kaldıktan sonraki 1-6 gün içinde kan örnekleri alındı. Bu, araştırmacıların, önceki soğuk algınlığı corona virüs enfeksiyonlarının niçin olduğu evvelde mevcud T hücrelerinin seviyelerini çözümleme etmelerini sağlamış oldu.

Araştırmacıların, enfekte olan 26 kişiye kıyasla, enfekte olmayan 26 kişide bu çapraz reaktif T hücrelerinin mühim seviyede daha yüksek seviyelerini tespit etmiş olduğu ifade edilirken; bu T hücrelerinin, enfeksiyona karşı koruma sağlamak için virüsün yüzeyindeki spike (çivi) proteini yerine SARS-CoV-2 virüsü içindeki dahili proteinleri hedef almış olduğu açıklandı.

“En iyi yol güçlendirici doz”

Açıklamada, Imperial’ın Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü’nden çalışmanın baş yazarı Dr. Rhia Kundu‘nun açıklamalarına da yer verildi. Kundu, Covid-19’a karşı korunmanın en iyi yolunun güçlendirici doz da dahil olmak suretiyle tam aşılı olmak olduğun vurgulayarak, “SARS-CoV-2 virüsüne maruz kalmak her zaman enfeksiyonla sonuçlanmaz ve nedenini anlamaya hevesliydik. Soğuk algınlığı gibi diğer insan corona virüsleri ile enfekte olduğunda vücut tarafından oluşturulan önceden var olan yüksek T hücrelerinin seviyelerinin COVID-19 enfeksiyonuna karşı koruma sağlayabildiğini bulduk” denirken “Bu mühim bir bulgu olsa da bu yalnızca bir çeşit koruma şeklidir ve kimsenin tek başına buna güvenmemesi icap ettiğini vurgularım. Bunun yerine, kendinizi COVID-19’a karşı korumanın en iyi yolu, güçlendirici dozunuzu almak da dahil olmak suretiyle tam aşı olmaktır” ifadelerini kullandı.

Önceki çalışmaların öteki corona virüsler tarafınca uyarılan T hücrelerinin SARS-CoV-2’yi tanıyabildiğini gösterse de bu yepyeni çalışmanın ilk kez, SARS-CoV-2’ye maruz kalma esnasında bu T hücrelerinin varlığının birinin enfekte olup olmadığını iyi mi etkilediğini inceldiği açıklandı. Araştırmacıların ek olarak bulgularının, Omicron da dahil olmak suretiyle mevcut ve gelecekteki SARS-CoV-2 varyantlarından enfeksiyonu önleyebilecek ikinci nesil, evrensel bir aşı için bir plan sağladığını söylediği ifade edildi.

“Bugüne kadarki en net kanıtı sağlıyor”

Açıklamada, çalışmanın kıdemli yazarı ve Imperial’daki Ulusal Sıhhat Araştırmaları (NIHR) Solunum Enfeksiyonları Sağlığı Koruma Araştırma Birimi Direktörü Professor Ajit Lalvani’nin şu ifadelerine yer verildi:

“Çalışmamız, soğuk algınlığı corona virüsleri tarafından uyarılan T hücrelerinin SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı koruyucu bir rol oynadığına dair bugüne kadarki en net kanıtı sağlıyor. Bu T hücreleri, yüzeyindeki spike protein yerine virüsün içindeki proteinlere saldırarak koruma sağlıyor.”

Ek olarak araştırmacılar, çalışmalarının minik olması ve iştirakçilerin yüzde 88’inin beyaz Avrupalı etnik kökene haiz olması sebebiyle, demografik faktörleri modellemelerinin mümkün olmadığı da dahil olmak suretiyle, çalışmalarında bazı sınırlamalara dikkat çekiyor.

Öte taraftan, ABD Hastalık Denetim ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) web sitesinde yer edinen bilgiye gore, Tip 229E, NL63, OC43 ve HKU1 dahil olmak suretiyle yaygın insan corona virüsleri, çoğu zaman soğuk algınlığı benzer biçimde hafifçe ila orta derecede üst solunum yolu hastalıklarına niçin olur. Bir çok insan hayatlarının bir noktasında bu virüslerden bir yada daha fazlası ile enfekte olur. Bu bilgiler yaygın insan corona virüsleri için geçerlidir ve Covid-19 ile karıştırılmamalıdır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *