Ezgi Mola’ya Musa Orhan’a hakaretten ceza

Batman’ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara teşebbüs eden ve 34 gün sonrasında 18 Ağustos 2020’de hastanede yaşamını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta, Siirt’te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunmuş olduğu iddiasını yazdı.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Orhan aleyhinde, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıldan azca olmamak suretiyle hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, olayın peşinden toplumsal medyadan tepki yağdı.

Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de toplumsal medya hesabından tepki paylaşımında bulunmuş oldu.

2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Yürütülen soruşturmanın peşinden hazırlanan iddianamede, Mola aleyhinde ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

İddianame, Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edilerek, Mola aleyhinde dava açıldı. Olayın peşinden toplumsal medyada ‘Ezgi Mola yanız değildir’ etiketiyle başlatılan kampanyada Mola’ya destek mesajları yağdı. Aralarında siyasetçiler, müzisyenler, oyuncuların da olduğu toplumsal medya kullanıcıları paylaştıkları gönderilerle Mola’ya destek oldu.

65 gün adli para cezası

Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi, ‘basit yargılama’ usulüyle görülen davada kararını deklare etti. Mola’nın, ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçunu işlediğine kanaat getiren mahkeme, 90 günlük adli para cezası verdi. Eylemin açıkca gerçekleşmesi sebebiyle artırıma gidilerek 105 güne çıkarılan ceza, ‘cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri’ göz önünde bulundurularak 65 güne indirildi. Böylece oyuncu Ezgi Mola, 65 gün adli para cezasına (5 bin 200 TL) çarptırılırken, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.

“Onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek somut bir fiil isnat etti”

Mahkeme tarafınca açıklanan gerekçeli kararda, Mola’nın toplumsal medya paylaşımında Musa Orhan’ı hedef almış olduğu belirtilip, “Dava konusu paylaşım tarihi itibariyle ayrı bir davada sanık olarak henüz yargılama aşamasında olan ve suçlu olup olmadığı konusunda kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmayan katılana yönelik olarak, sanığın, ‘tecavüzcü, şerefsiz’ şeklinde paylaşımda bulunmak suretiyle katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde somut bir fiil isnat ettiğine kanat getirmiştir. Ayrıca ‘şerefsiz’ kelimesini kullanmak suretiyle de katılana yönelik olarak sövme eyleminde bulunduğu anlaşılmıştır” denildi.

Gerekçeli kararda, Mola’nın sesli yazılı yada görüntülü bir ileti ile hakaret suçunu işlediğine kanaat getirilmiş olduğu de açıklandı.

Musa Orhan’ın avukatından izahat

Kararla ilgili izahat meydana getiren Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, “Bu karar sosyal medya üzerinden kanıksanmış toplumsal linç kültürüne ‘dur’ diyecek bir karardır. Dosya hakkında hiçbir bilgisi olmadan sosyal medyadan hakaret etmek, hedef göstermek sosyal medya tacirliğidir. Bağımsız Türk yargısına güvenmeliyiz. Ayaklar altına aldığınız masumiyet karinesi bir gün size de lazım olur” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *