Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, tekrardan adaylığını resmen deklare etti

Haziran ayındaki seçimde tek aday olması beklenen Ali Koç‘un, bunun yanı sıra, sürem değerlendirmesi ve genel eleştirilere de yanıt vereceği ifade edildi. Teknik direktör mevzusunun ise seçimden sonrasında netlik kazanacağı öğrenildi.

Koç’un basın toplantısı, Ülker Stadı 1907 Tribünü‘nde saat 15.00’te başladı.

İşte Başkan Ali Koç’un açıklamalarından satır başları:

‘Şampiyonluğu kıl payı kaçırdık’

”Bu yıl, ilk iki seneye nazaran şampiyonluğu bu şekilde kaybettiğimiz için son aşama üzgünüz. Derinden yaralandığımızı söyleyebilirim. Biz hedefi tuttursaydık, tahminimizi de tutturduğumuz ortaya çıkacaktı. Fazlaca fazlaca yaklaşmış olmamıza karşın, bizlere sunulan bu fırsatı değerlendiremedik. Şampiyonluğu kıl oranı kaçırdığımız bir yıl oldu. Birkaç dokunuşla yapacağımız ilavelerle gelecek sürem ligin en iddialı ekibi olacak. %70 hazır bir kadromuz var.”

Adaylığını resmen deklare etti

“Başakşehir maçından sonra 6 galibiyet, 1 beraberlik bizi şampiyon yapar tahmini yapmıştım; bu tahmin aslında rakibimizin alacağı sonuçları göz önüne alarak yaptığımız bir tahminde. Biz kazanabilseydik tahminimiz doğru çıkacaktı. Ekilen tohumlara, yapılan yatırımlara, tutan ve tutmayan transferlere, sezon içi performansımıza bakarak, önümüzdeki sezon için önümüz açık. Teknik direktör konusu, transfer konusu hepsini 1 Haziran’a kadar netliğe kavuşturacağız.”

‘İlk dönem pek parlak geçmedi’

”Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda başkanlığa aday bulunduğunu deklare etti: ”Bu büyük kulübe bir nebze de olsun katkıda bulunmak bana nazaran mutluluğun en büyüğüdür. 3 senelik yönetim süremizde anlayışımız hep Fenerbahçe menfaatlerini ön planda tutmak oldu. Bunu yaparken, gemiyi yüzdürmemiz de gerekiyordu. Yola çıkarken iki dönem demiştim. İlk dönem pek parlak geçmedi sadece ikinci kez aday olduğumu sizlere duyuruyorum.”

”3 yılda alacağımız dersleri aldık”

“Fenerbahçe başkanlığı her zaman zorlu geçmiştir. Zaman zaman doğru planlarımızı istediğimiz şekilde harekete geçiremedik. Camiamız rahat olsun. Ben ve devam edecek arkadaşlarım, bu süreçte almamız gereken dersleri aldık. İkinci dönem çok daha farklı olacaktır. Ben ve benimle devam edecek yöneticiler 3 yılda alacağımız dersleri aldık ve bundan sonrası çok daha farklı olacaktır”

“TFF’de bir fenerbahçeli var…”

Ligde sıralamayı belirleyen unsurlar içinde, ne yazık ki TFF’nin anlayışı, adaletsiz kararları da içeriyor. Bunlar devletimizde futbolu etkiliyor. Daha yakın zamana kadar “Kuzu kuzu Şampiyonlar Ligi” de burada oynanacaktı. Bunlar artık değişmek zorunda. Liyakat eksikliği, yargıcı kararları… Futbolda hiçbir kararda standart yok. Sürem başlangıcında meydana getirilen algılar… Toplumsal medya algılarından bahsetmiyorum. Algılar, hakemler üstünden meydana getirilen manipülasyona göz yumulması… Kabahat içeren iddia ve ithamlara karşı TFF’nin iç soruşturma yapmaması.. Bazı futbolcuların teşvik primi söylemlerine karşılık hiçbir şey yapılmaması… Haklı olanın değil, en fazlaca bağıranın kazanması, iyi ekibi kuranın değil, iyi ilişki kuranların kazanması… TFF’de bir Fenerbahçeli var, başka takımlara yapmış olduğu kıyakları anlatacağım.

“Artık kuralına göre oynayacağız”

Başarıya giden her yol mübah görülüyor! Dünyada bizlerden başka hangi ülkede futbolda başarı, bir tek saha içinde değil saha haricinde da mücadeleyle oluyor? Bizim için değişik bir tavır koymanın zamanı geldi. Dünyayı değiştiremiyorsan, kendi dünyanı değiştireceksin. Ikimiz de fazlaca değişik bir yönetim anlayışıyla yola çıkacağız. Bizim başları benzer biçimde pek fazlaca yüzümüz yok. Bizim bir tane yüzümüz var. Tenhada değişik değiliz, Tribünlere oynamıyoruz. Önümüzdeki sezondan itibaren mert, dürüst, samimi olmayanlara karşı, Fenerbahçe’nin adını zikretmeden bizi hedef alanlara fazlaca daha değişik tutumuz olacak. Ihtiyaç duyulan cevapları gerektiği benzer biçimde vereceğiz. Fenerbahçe artık oyunu kuralına nazaran oynayacak. Her yapılanın karşılığı misliyle verilecek.

“Almaya değil vermeye geldim”

Üç senelik yönetim süremizde anlayışımız hep Fenerbahçe menfaatleri oldu. Fenerbahçe’nin geleceğini inşaa etmeye çalıştık. Bunu yaparken gemiyi de yüzdürmemiz gerekiyordu. Fenerbahçe’nin yarınlarını düşündük. İdari ve finansal olarak adımlar attık. Önümüzdeki dönemde de bu tarz şeyleri kesintisiz sürdüreceğiz. Ektiğimiz tohumların meyvelerini önümüzdeki dönemde alacağız. Fenerbahçe’ye almaya değil, vermeye geldim. Bu doğrultuda elimizden gelenin en iyisini yaptığımız mevzusunda vicdanımız rahat. Sonsuza kadar kalma düşüncem yok. Aşırı uzun süre kalındığında, neler bulunduğunu deneyim ettik. Kulüplerde başkanlık dönemlerine sınırlama getirilmelidir.

“Hatalarımızın farkındayız”

Yaptığımız hataların farkındayız. Kimi zaman deneyimler yetersiz kalıyor. Fenerbahçe’de başkanlığın ilk yılları hep sıkıntılı geçmiştir, tarihte örnekleri vardır. Ikimiz de ilk dönemimizde zorlandık. Planlarımızı hayata geçiremedik. Şartlar doğrultusunda karar verdik. Camiamız rahat olsun. Biz almamız ihtiyaç duyulan dersleri aldık. İkinci dönemimiz fazlaca daha değişik olacak.

“Gelin, aday olun”

Kimi zaman insafsız eleştirilere maruz kaldık. Aldığımız eleştirilerden biri, FB TV’de sıkıdüzen uygulamamak oldu. Eleştiriye açık olmayan yönetim, FB TV’de eleştirilere izin vermezdi. Geçmişte örneklerini gördük. İyi niyetli eleştirilerden ders çıkardık. Bizleri yıldırmak için gizli saklı ajandası olanlar, fena niyetli eleştiriler bizde sistematiktir. Bu Fenerbahçe’nin DNA’sında vardır. İşler iyi giderken, ortada görünmezler. İşler fena gittiğinde sahneye çıkarlar, en fazlaca onların sesi çıkar. Bunların amacı ne Fenerbahçe sevgisi, ne de çubuklunun başarısıdır. Aday olduğumda, Mayıs aylarında “Fenerbahçe şampiyon olsun ve adaylığımı geri çeksem” diye yakarma ettim. Ne olursa olsun, bu kulübün başarısını isterim. Sadece bu tarz şeyleri amacı Fenerbahçe’nin başarısı değil. Bu dostlar, hizmet ettikleri kişilere açık bir çağrıda bulunmak isterim. Manipülasyonlarla uğraşacağınıza işte size fırsat. Fenerbahçe’ye katkıda bulunmak istiyorsanız, gelin aday olun.

“Çok rahat yalan söylüyorlar”

Eski yönetici, geçen bir yerde konuşmuş. Gündemde kalması için hitabı ihtiyaç duyulan bir arkadaşımız. Yok Belçika’dan adam getirmişler, yok bizim projemizi almadılar. Onların getirmiş olduğu adam İspanyol, Fenerbahçe’den sonrasında iş de bulamadı. Fazlaca rahat yalan söylüyorlar. Eski yönetim, devir teslim nezaketini bile göstermedi. Bir tek Mithat Yenigün vardı. Altyapıda da iki sayfa bir şey verdiler. Asla Belçika projesini anlatmadılar. Bunun gibiler fazlaca olacak.

“Adınız gibi emin olabilirsiniz”

Aday olanlar Fenerbahçe’nin bütün imkanlarını kullanabilecekler. Adil bir rekabet ortamı sağlayacağımızdan, adınız benzer biçimde güvenilir olabilirsiniz. Ümit ederim yepyeni sezonda tam kapasite olmasa da tribünlerin dolu olduğu günlere geri dönebiliriz.

“Zor diyorsun, zor olacak ki imtihan olsun”

Seçilmemiz halinde, edindiğimiz tecrübelerle yaptığımız doğruların üstüne yenilerini inşaa ederek, düne takılmadan, kuvvetli bir Fenerbahçe için sen, ben, o demeden, yolumuza umutla ve inançla devam edeceğiz. Bu öykü başarıları ve mutlulukları fazlasıyla hak ediyor. Mevlana’nın sözüyle bitirelim; “Zor diyorsun, zor olacak ki imtihan olsun”. Fazlasıyla imtahana girdik. Fenerbahçe için gerekeni hayata geçirmeye hazırız. İnşallah seçiliriz ve yaşadıklarımızın tam tersine, harcadığımız emeğin karşılığını alırız. Ve bu toplum artık hak etmiş olduğu mutluluklara kavuşur.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *