Feysbuk, yepyeni çatı markası Meta’yı duyurdu

Feysbuk Connect Konferansı’nda Mark Zuckerberg yepyeni şirket vizyonunu ve yepyeni çatı markası Meta’yı tanıttı. Meta’nın yepyeni vizyonu doğrultusunda, yepyeni odak noktası metaverse’ü hayata geçirmek ve insanların bağlantı kurmasına, topluluklar bulmasına ve işlerini büyütmesine destek olmak olacak.

Her yıl düzenlenen Feysbuk Connect Konferansı, AR ve VR (Artırılmış ve Sanal Gerçeklik) geliştiricilerini, içerik üreticilerini ve pazarlamacıları bir araya getiriyor. Bu yılki sanal etkinlikte de, toplumsal bağlantıdan eğlence, oyun, fitness, iş, eğitim ve ticarete kadar, metaverse tabanındaki deneyimlerin önümüzdeki on yılda iyi mi şekilleneceği incelendi. 

Ek olarak, Quest 2‘de yepyeni nesil karma gerçeklik deneyimlerini mümkün kılacak Presence Platform da dahil olmak suretiyle, insanların metaverse yaşamına adım atmalarına destek olacak yepyeni Meta araçları duyuruldu.

Metaverse, günümüzün çevrimiçi toplumsal deneyimlerinin bir karışımı olarak kimi zaman üç boyutlu ortama uzanacak ve fizyolojik dünyada karşımıza çıkacak. İnsanların fizyolojik olarak bir arada olamadıkları zamanlarda bile öteki insanlarla varlıklı deneyimler paylaşmalarına ve fizyolojik dünyada yapamayacakları şeyleri beraber yapmalarına olanak tanıyacak. Meta, toplumsal teknolojilerin uzun yolculuğundaki bir sonraki evrim olarak yepyeni bir sayfa açıyor.

Metaverse, kimi zaman üç boyutlu dünyayı kapsayarak kimi zaman de fizyolojik dünyada var olarak günümüzün çevrimiçi toplumsal deneyimlerinin bir karışımı olarak öne çıkacak. Metaverse’de bugün bilgisayar yada telefon dendiğinde akla gelmeyen tamamen yepyeni kategorilerin yanı sıra arkadaşlarla bir araya gelmek, oyun oynamak, alışveriş yapmak şeklinde hayal edilebilecek nerede ise her şey yapılabilecek.

Metaverse toplumsal teknolojilerin uzun yolculuğundaki bir sonraki evrim olarak öne çıkarken, bu dünya Meta için de yepyeni bir sayfa açacak.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *