Filmlerin yaş sınırları güncelleniyor – Magazin Mahallesi Beyaz perde

İngiliz Film Sınıflandırma Kurulu (BBFC); Jaws, Mukaddes Gömü Avcıları (Raiders of The Lost Ark) ve Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) benzer biçimde filmleri toplumun hareket etmiş olduğu yöne uyum sağlamak için tekrardan sınıflandırdığını söylemiş oldu.

Yıldız Savaşları: İmparator (Empire Strikes Back), 1980’de U (Evrensel) olarak sınıflandırılırken, bazı sahnelerin minik çocuklar için uygun olmayabileceğine karar vermiş olduğu için PG (Ebeveyn Rehberliği) olarak değiştirildi.

BBFC internet sayfası,1984 yılında yapılmış Hayalet Avcıları’nın (Ghostbusters) PG’den 12A’ya (12 yaş ve altı için sakıncalı), 1981’de gösterilen Mukaddes Gömü Avcıları’nın (Raiders of the Lost Ark) geçen yıl tekrardan yayınlanması için A’dan PG’ye tekrardan sınıflandırdı ve Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, 2001 PG derecesinden 12A’ya yükseltildi.

10 bin kişilik kamuoyu yoklamasının ürünü

BBFC, sınıflandırmalarının yayınlanmış yönergelere dayandığını ve ortalama 10.000 kişiyi kapsayan bir halk istişaresinin ürünü bulunduğunu söylemiş oldu.

BBFC’den Chris Davies, analizi değerlendirerek şunları söylemiş oldu:

“Bu, insanların zevklerinin ve standartlarının yıllar içinde nasıl değişip geliştiğine dair büyüleyici bir fikir veriyor. Araştırma ve erişim yoluyla, standartlarımızın Birleşik Krallık’taki insanların beklentilerini karşılamasını sağlamak için toplumun hareket ettiği yöne ayak uydurmak bizim rolümüz.”

Bir BBFC sözcüsü, filmlerdeki sertlik aleyhinde kamuoyunun düşüncelerinin seneler içinde değiştiğini söylemiş oldu ve şunları ekledi: “İnsanlar bu konularda daha kısıtlayıcı olmamızı istedi.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *