Gazeteci Deniz Banoğlu yaşamını yitirdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, 2016 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri ve Devamlı Basın Kartı Sahibi Deniz Banoğlu bugün vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Deniz Banoğlu’nun vefatının peşinden baş sağlığı mesajı yayınladı.

Mesajda şu görüşler yer aldı:

“Meslektaşımız Deniz Banoğlu’nun vefatını öğrenmenin üzüntüsü içindeyiz.  Uzun seneler gazetecilik mesleğine başarıyla hizmet eden meslektaşımızın ailesine, sevenlerine, basın topluluğumuza sabır diliyoruz. “

1992 senesinde vefat eden TGC üyesi yazar Ahmet Niyazi Banoğlu’nun da kızı olan Deniz Banoğlu’nun cenaze töreniyle ilgili bilgiler netleştiğinde paylaşılacak.

Deniz Banoğlu kimdir?

İstanbul’da 1940 senesinde dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Alman Bilimsel nitelikli Değişiklik bursu ile iki yıl Köln Üniversitesi’nde okudu.

1964 senesinde Yepyeni Gazete’de mesleğe süregelen Deniz Banoğlu, ondan sonra Yaşam Dergisi ve Tercüman Gazetesi’nde çalıştı.

1975 senesinde Almanya’daki Türk evlatlarının eğitimi mevzusunda yapmış olduğu araştırma ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye Gazetecilik Ödülleri’nin araştırma branşında ödül aldı.

Emekliliğinden sonrasında Akbank Kültür Sanat Danışmanı olarak 10 yıl Akkadın Dergisi’ni çıkardı. Felek Yayınları’nın Kurultay Gazetesi’nde çalıştı. Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmış oldu. Gazete ve dergilerde oldukca sayıda yazı, araştırma, röportajı ve araştırması gösterildi. Almanca’dan kitap çevirileri yapmış oldu.

2016 senesinde TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü aldı. Modern Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu’nda vazife yapmış oldu. Yazdığı birçok kitabı bulunuyor. Suna Korat, Bir Yalnız Diva, Türkiye’m Yazıları, Bir Şnitzel Lütfen, Perihan Balcı Yok olan Bir Mirasın Tanığı, Değişen Bir Şey Var mı? Bir şey, Dünya Üşüyor Çocuk bunlardan bazıları.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *