Gazeteci Fatih Portakal, aleyhinde karar verildi

Gazeteci Fatih Portakal‘ın, “Biz bize yeteriz Türkiyem” kampanyası tanıtımında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yapmış olduğu ‘Tekalifi Milliye’ benzetmesi üstüne Twitter toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşım sebebiyle Bankacılık Kanunu’nu ihlal etmiş olduğu ve gene aynı paylaşım sebebiyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamalarıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı her iki davadan da beraat etti.

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde görülen duruşmaya Fatih Portakal gelmezken taraf avukatları hazır bulunmuş oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın kabahat duyurusu üstüne başlatılan soruşturma kapsamında Portakal’ın, Bankacılık Kanunu’nun “Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” hükmü ile iddianame düzenlenmiş ve Portakal aleyhinde ‘itibarın zedelenmesi ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamalarıyla 3 yıla kadar hapis istenmişti.

Sözcü’de yer edinen haber egöre, mahkemede söz alan Portakal’ın avukatı söz mevzusu paylaşımlarda BDDK yada Cumhurbaşkanına yönelik kabahat teşkil edecek ifadelerin olmadığını belirterek “Kullanılan ifadeler ‘İfade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirilmelidir. Paylaşımda bankacıkla ilgili zikredilen tek kelime mevduat ibaresidir. Siyasilerin ve özellikle yüksek makamdaki siyasilerin diğer insanlara nazaran daha sert eleştirilere maruz kalabilecekleri ve bunun suç oluşturmayacağı Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay içtihatlarında kabul edilmiştir. Bu nedenle müvekkilin beraatini talep ederiz” dedi.

Mahkemeye heyeti, Fatih Portakal’ın yargılandığı itibarın zedelenmesi suçunun oluşması için bir bankanın itibarını kırabilecek yada şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olması ya da bu yolla aslı astarı olmayan haber yapması icap ettiğini belirtti.

“İddianameye konu paylaşımın haber niteliği yok”

İddianameye mevzu paylaşımın haber niteliği olmayıp sanığın kişisel yorumunu ihtiva ettiği, aslı astarı olmayan haber olarak nitelendirilmeyeceği ve söz mevzusu paylaşımda bir bankaya ilişkin ifade ve bankaların yada BDDK’nın hedef alındığına dair olgu bulunmadığını da belirten kurul, atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığını açıkladı.

Mahkeme tarafınca, dava mevzusu paylaşımın cumhurbaşkanına yöneltildiği hususunda şüphe bulunmamakla beraber yazılan ifadelerin onur, onur ve saygınlığını rencide edecek boyutta, somut bir eylem yada olgu isnadı ya da sövme içermediği kaydedildi.

Oluşturulan davalardan ayrı ayrı beraat

Mahkeme, Cumhurbaşkanına hakaret suçunun koşullarının da oluşmadığı ve yüklenen fiilin kanunda kabahat olarak tamamlanmamış olması sebebiyle Portakal aleyhinde oluşturulan davalardan ayrı ayrı beraatine hükmetti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *