Gazeteci Joan Didion, yaşamını yitirdi

Uzun süreden beri ABD’nın önde gelen yazarlarından biri olarak saygı gören efsanevi denemeci, romancı ve senarist Joan Didion, Manhattan’daki evinde vefat etti.

Penguin Random House/Knopf yapmış olduğu açıklamada, “Joan Didion‘un bu sabah erken saatlerde New York‘taki evinde Parkinson hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü bildirmekten derin üzüntü duyuyoruz” dedi.

Didion en oldukca 1960’ların karşı kültürünü çığır açan “Bethlehem’e Doğru Eğilmek” adlı tecrübe etme kitabında kronikleştirmesiyle tanınır. Ek olarak en oldukca satan anı kitabı “The Year of Magical Thinking” ile Kurgu Dışı branşında 2005 Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanmıştır.

2012 senesinde, kendisini “Amerikan siyaseti ve kültürünün en keskin ve en saygın gözlemcilerinden” biri olarak nitelendiren devrin Cumhurbaşkanı Barack Obama tarafınca Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası ile ödüllendirildi.

 Joan Didion (d. 5 Aralık 1934, Sacramento – ö. 23 Aralık 2021, New York), Amerikalı gazeteci ve yazar. Roman, senaryo ve otobiyografik emekleri bulunuyordu. Didion yazınsal gazetecilik ve anı yazılarıyla tanınıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *