Gazeteci Metin Türkyılmaz, korona virüse yenik düştü

Gazeteci Metin Türkyılmaz, yaşamını yitirdi. Türkyılmaz’ın kurucu ortağı olduğu ve son olarak çalmış olduğu Ajans Bizim, bu sabah acı haberi duyurdu. Covid-19 sebebiyle tedavi gören Türkyılmaz, 55 yaşındaydı.

Ajanstan meydana getirilen açıklamada, “Metin Türkyılmaz. Kocaman sıcacık yüreğinde herkesin yer bulabildiği bir dost. İyi bir gazeteci, iyi bir hayat arkadaşı, iyi bir baba, iyi bir evlat, iyi bir ağabey, iyi bir insan… Metin’e veda etmiyoruz. Onun anısına Ajans Bizim’i yaşatacağız. Ajans Bizim‘de Metin Türkyılmaz‘ı yaşatacağız” denildi.

Türkyılmaz’ın cenazesi yarın (Cumartesi) Karşıyaka’da toprağa verilecek.

Metin Türkyılmaz kimdir?

Babasının öğretmenliği dolayısıyla 1966 senesinde Rize’de dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da tamamladı. 1983 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Kısmı’ne girdi. 1987 senesinde okulu bitirdikten sonrasında 1990 senesinde İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazanmıştır.

Metin Türkyılmaz, basının muhabirlik, editörlük, yöneticilik, danışmanlık dahil derhal her alanında 30 yılı aşkın süre vazife yapmış oldu. 

Türkyılmaz, gazeteciliğe 1990 senesinde Anadolu Ajansı’nda (AA) başladı. Bu kurumda İstanbul ve Ankara’da muhabirlik ve editörlük yapmış oldu. AA Iktisat Haberleri biriminde 1995-2008 döneminde müdür yardımcılığı, 2008-2012 döneminde müdürlük görevlerinde bulunmuş oldu.

Devamlı basın kartı sahibi olan Türkyılmaz, gazeteciliğin yanı sıra basın meslek örgütlerinde ve kamusal etkinliklerde çeşitli sorumluluklar aldı. 1996 sonrasında, Iktisat Muhabirleri Derneği’nin Genel Sekreterliği’ne seçildi ve meslek örgütünün organizasyonlarını üstlendi. 2012 senesinde AA’dan ayrıldıktan sonrasında Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nde vazife meydana getiren Türkyılmaz, basın danışmanı kimliğiyle ajans haberciliğinin abone ayağındaki süreçleri yönetti.  

Türkyılmaz, Dünya Gazetesi’nde özgür gazeteci olarak ”mevzuat muhabirliği” yapıyordu.

Ajans Bizim’in kurucu ortağı olan Metin Türkyılmaz, İstanbul Hukuk Fakültesi’nde de öğrenciliğini sürdürüyordu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *